Ustawa metropolitalna dla Pomorza - senackie komisje głosowały na TAK

Opublikowano: 31.07.2020
Gda_sk-ustawa_metropolit_w_senacie.jpg
Komisje Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowały do dalszych prac Senatu projekt ustawy o utworzeniu związku metropolitalnego w województwie pomorskim.

Czwartek, 30 lipca, był ważnym dniem dla Pomorza - ze względu na to, co działo się w Warszawie. W Senacie RP członkowie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej debatowali nad projektem ustawy metropolitalnej dla województwa pomorskiego. ZA głosowało 24 senatorów, dwoje wstrzymało się, głosów przeciwnych nie było.

Warto podkreślić, że pozytywną ocenę projektu ustawy metropolitalnej dla województwa pomorskiego przekazała Senatowi także strona rządowa, a konkretnie przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. Jego słowa delegacja pomorskich samorządów przyjęła owacyjnie w senackiej sali plenarnej.

Głosowanie w Senacie na TAK oznacza, że projekt ustawy będzie następnie omawiany na forum całego Senatu RP - najprawdopodobniej we wrześniu. Jeśli zyska poparcie większości w izbie wyższej polskiego parlamentu, zostanie skierowany do Sejmu RP.

W czwartek do Senatu pojechała cała delegacja pomorskich samorządów, należących do Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jest to stowarzyszenie 57 pomorskich samorządów, utworzone oddolnie, w 2011 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Dzięki funkcjonowaniu OMG-G-S metropolia na Pomorzu de facto funkcjonuje, nie ma jednak takich uprawnień i możliwości finansowej, jakie dałaby jej specjalna ustawa uchwalona przez parlament, poparta przez rząd i podpisana przez Prezydenta RP.

Więcej informacji

Partnerzy