USTAWA
z dnia 9 stycznia 2020 r.
o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw
Art. 3. W ustawie z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. poz. 191, z późn. zm.) w art. 17a uchyla się ust. 3.
Art. 14. Postępowania wszczęte i niezakończone decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, prowadzone na podstawie art. 17a ust. 3 ustawy zmienianej w art. 3 prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych.
Art. 17. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.
Z uzasadnienia dla mediów:
Tereny kolejowe, które obecnie są niewykorzystywane zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe.
- Możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.
- Ograniczona zostanie likwidacja linii kolejowych. Będzie to możliwe pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.
- Oczekiwanym efektem będzie przywrócenie ponownego eksploatowania infrastruktury kolejowej na terenach aktualnie nieczynnych lub po zlikwidowanej infrastrukturze kolejowej.
Z uzasadnienia projektu (druk 43):
3. Zmiany w ustawie z dnia 10 maja 1990 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
Projektowany art. 3 uchylający ust. 3 w art. 17a ustawy z dnia 10 maja 1990 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych wyłącza obligatoryjność wszczynania przez wojewodę z urzędu postępowań w sprawie potwierdzenia nabycia przez gminy własności nieruchomości Skarbu Państwa, w trybie tej ustawy. Obowiązek wszczynania z urzędu postępowań mających potwierdzić, czy dana nieruchomość może być przedmiotem przekształceń własnościowych na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 przedmiotowej ustawy, został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2006 r. ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. poz. 1492). Celem wprowadzenia przez ustawodawcę tego przepisu był zamiar przyspieszenia procesu komunalizacji mienia będącego we władaniu gmin, co do którego nie podjęto do dnia 31 grudnia 2005 r. działań związanych z jego nabyciem przez gminę. Realizacja tego obowiązku do dnia dzisiejszego w sposób istotny obciąża wojewodów, a często prowadzi również do nieuzasadnionej i nieuprawnionej „komunalizacji” mienia państwowego. Wskazana w przedmiotowym projekcie zmiana w art. 17a ma na celu zmniejszenie obciążeń urzędów wojewódzkich oraz zapobieganie prowadzenia nieuzasadnionych procesów komunalizacji gruntów Skarbu Państwa, w szczególności zajętych pod infrastrukturę kolejową, co zabezpieczy również cele projektowanej ustawy, tj. powstrzymanie, tak jak w przypadku likwidacji linii, „ubywania” infrastruktury kolejowej.
Poprawka Senatu:
U C H WA Ł A S E N A T U R Z E C Z Y P O S P O L I T E J P O L S K I E J
z dnia 6 lutego 2020 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:
– skreśla się art. 3 i art. 14.
MARSZAŁEK SENATU
Tomasz GRODZKI
Uzasadnienie
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadził do jej tekstu jedną poprawkę.
Poprawka zmierza do utrzymania przepisu art. 17a ust. 3 z dnia 10 maja 1990 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, na podstawie którego wojewoda ma wszczynać z urzędu postępowanie w sprawie potwierdzenia nabycia przez gminy własności nieruchomości państwowych, które stały się ich własnością z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r., i nie zostały objęte spisami inwentaryzacyjnymi tych nieruchomości przekazanymi wojewodzie do dnia 31 grudnia 2005 r.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy będącej przedmiotem prac Senatu, „(…) celem wprowadzenia przez ustawodawcę tego przepisu był zamiar przyspieszenia procesu komunalizacji mienia będącego we władaniu gmin, co do którego nie podjęto do dnia 31 grudnia 2005 r. działań związanych z jego nabyciem przez gminę. Realizacja tego obowiązku do dnia dzisiejszego w sposób istotny obciąża wojewodów, a często prowadzi również do nieuzasadnionej i nieuprawnionej „komunalizacji” mienia państwowego. Zmiana w art. 17a ma na celu zmniejszenie obciążeń urzędów wojewódzkich oraz zapobieganie prowadzenia nieuzasadnionych procesów komunalizacji gruntów Skarbu Państwa, w szczególności zajętych pod infrastrukturę kolejową (…)”.
Senatorowie nie zgodzili się z takimi argumentami. Zdaniem Izby uchylenie przepisu zobowiązującego wojewodę do wszczynania postępowań w sprawie potwierdzenia nabycia przez gminy własności nieruchomości, które stały się ich własnością z mocy ustawy wprowadzającej samorząd gminny, może powodować wątpliwości, czy ostatecznie trafią one do zasobów gminnych.
Sejm 13 lutego br. odrzucił poprawkę Senatu. 14 lutego ustawę przekazano do podpisu Prezydenta RP.
Nowy stan prawny: w 30 dni po opublikowaniu ustawy wytłuszczony poniżej przepis (Art. 17a, pkt 3) przestanie obowiązywać:
Art. 5. 1. Jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do:
1) rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego,
2) przedsiębiorstw państwowych, dla których organy określone w pkt 1 pełnią funkcję organu założycielskiego,
3) zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych organom określonym w pkt 1
– staje się w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy z mocy prawa mieniem właściwych gmin.
2. [ustęp analogiczny, dot. Warszawy, Łodzi i Krakowa]
Art. 17a. 1. Gminy są zobowiązane do przekazywania wojewodom spisów inwentaryzacyjnych nieruchomości, które stały się własnością gmin z mocy prawa na podstawie art. 5 ust. 1 i 2.
2. Termin przekazywania, o którym mowa w ust. 1, upływa z dniem 31 grudnia 2005 r.
3. W stosunku do nieruchomości, o których mowa w ust. 1, nieobjętych spisami przekazanymi do dnia 31 grudnia 2005 r., wojewoda wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie potwierdzenia nabycia przez gminy własności nieruchomości. Przepisy art. 18 i 20 stosuje się odpowiednio.
Art. 18. 1. Wojewoda wydaje decyzje w sprawie stwierdzenia nabycia mienia z mocy prawa, w sprawie jego przekazania - w zakresie unormowanym ustawą.
WSKAZÓWKI DO DZIAŁANIA NA NAJBLIŻSZY MIESIĄC:
Jeśli masz jakieś niezałatwione sprawy z dziedziny komunalizacji z mocy prawa, rozpocznij je przed wejściem w życie ustawy z dnia 9 stycznia br. !!
Jeśli masz wątpliwości, jak postąpić w określonej sytuacji, zadzwoń do naszego eksperta: Krzysztofa JONCZYKA, tel. 734 108 001 (najlepiej pod wieczór).