Uwagi ZMP do projektu aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej

Opublikowano: 30.11.2021
logo-zmp-2.jpg
Zarząd ZMP zwraca uwagę, że przedstawiony projekt właściwie określa istotę Krajowej Polityki Miejskiej i jest to oczekiwany przez miasta kierunek zmian polityki przyjętej w roku 2015.

Uwagi Związku Miast Polskich
do projektu aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej
w zakresie wyzwań, rozwiązań oraz mechanizmów wdrożeniowych


Przedstawiony projekt właściwie określa istotę Krajowej Polityki Miejskiej („stawianie czoła wyzwaniom rozwojowym oraz budowanie warunków do wzmacniania zdolności miast i miejskich obszarów funkcjonalnych do zrównoważonego rozwoju i polepszania jakości życia mieszkańców”), proponując przy tym szereg narzędzi służących wdrażaniu wskazanych w projekcie szczegółowych celów KPM. Jest to oczekiwany przez miasta kierunek zmian polityki przyjętej w roku 2015, która zawierała listę wyzwań stojących przed miastami, jednakże bez wskazania sposobów ich rozwiązywania.

Aby proponowane kierunki działań i narzędzia służące ich realizacji mogły przynieść oczekiwane efekty, niezbędne jest przede wszystkim zrealizowanie jednego z priorytetów Strategii na rzecz Odpo­wiedzialnego Rozwoju, który dotyczy zmian w systemie finansów publicznych. Czytamy w niej, że:

„Proponowane zmiany zasad alokacji środków publicznych – niezależnie od tego, z jakiego źródła (krajowe­go czy UE) środki te pochodzą – będą nakierowane na poprawę efektywności i skuteczności wydatków publicznych, a także na zwiększenie autonomii i samodzielności finansowej JST.” (s.187).

Zaproponowane w SOR działania obejmują:

  • wprowadzenie mechanizmów służących aktywizacji samorządów do pozyskiwania wyższych dochodów własnych przeznaczonych na finansowanie zadań własnych, w tym rozwojowych.
  • zwiększenie zróżnicowania źródeł dochodów własnych w finansowaniu działań rozwojowych JST.” (s. 162).

Ostatnie, doraźne zmiany w ustawie o dochodach JST zmierzają w przeciwnym kierunku, osłabiając dochody własne JST, zwłaszcza miast. Dlatego zapowiedziana systemowa reforma finansów samorzą­dowych, zgodna z tymi założeniami, staje się pilną koniecznością. Bez tego możliwości realizacji am­bitnych celów zawartych w projekcie KPM będą znacznie ograniczone.

Uwagi szczegółowe z miast w załączonym pliku.

Załączniki:
Uwagi Związku Miast Polskich do projektu aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej w zakresie wyzwań, rozwiązań oraz mechanizmów wdrożeniowych

Partnerzy