Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety? „W kierunku miejskiej rezyliencji” — pod takim hasłem odbywa się kolejna edycja programu Eco-Miasto.
— W tym roku tematem wiodącym jest budowanie rezyliencji miast. To bardzo ważne w kontekście kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Będziemy się nad tym tematem pochylali, łącząc go z odpowiedzią na jakość życia miast, a więc uwzględniając kwestie czystości powietrza, efektywności energetycznej, zrównoważonej mobilności czy też — bardzo związanej z miejską rezyliencją — zielonej infrastruktury — powiedziała otwierając tegoroczną 11. edycję programu dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska.
Na samorządy czeka szereg nagród specjalnych, w tym wizyta studyjna w jednym z miast Francji ufundowana przez Ambasadę Francji w Polsce.
Miasta mogę przesyłać zgłoszenia w 5 kategoriach:
- Efektywność energetyczna
- Zrównoważona mobilność
- Gospodarka wodna
- Gospodarka obiegu zamkniętego
- Zielono-błękitna infrastruktura
Termin przyjmowania zgłoszeń - początkowo wyznaczony na dzień 30 czerwca 2024 r. - został przedłużony. Miasta mogą zgłaszać swoje projekty do 31 sierpnia 2024.
Formularze dostępne są na stronie konkursu.
Od przeszło dziesięciu lat celem programu Eco-Miasto jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju wśród polskich miast. Organizatorzy programu: Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, które wypełnia w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP), realizują ją co roku poprzez webinary i warsztaty, publikacje, konferencje i kolejne edycje konkursu dla samorządów miejskich, w którym najlepsze pro-środowiskowe projekty rywalizują o laur Eco-Miasta. Konkurs 11. edycji rozpocznie się 22 kwietnia 2024.
Więcej informacji o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe na stronie Programu Eco-Miasto