Wakacje w dobie pandemii - potrzeba regulacji

Opublikowano: 16.06.2020
Sopot-Senat-WAkacje_w_dobie_pandemii.jpg
9 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?”

Otwierając spotkanie, marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, iż zorganizowano ją, aby wspólnie zastanowić się, jak zapewnić bezpieczne wakacje, a jednocześnie porozmawiać o tym, co jeszcze można zrobić, aby branża turystyczna podźwignęła się z kryzysu spowodowanego Covid-19.

Główne postulaty zgłaszane przez przedstawicieli branży, samorządów i organizacji turystycznych dotyczyły przekazania jak najszybszej informacji w sprawie harmonogramu otwarcia granic, udzielenia bieżącego, pilnego wsparcia finansowego dla branży (zapowiadane bony będą realizowane w przyszłości, a sytuacja branży jest teraz katastrofalna i opóźnia się ciągle rozpoczęcie sezonu turystycznego) oraz ustalenia długofalowej strategii pomocy dla branży turystycznej, a także wzięcia pod uwagę trudnej sytuacji samorządów, które przygotowały programy pomocowe dla przedsiębiorców, ale same nie uzyskały żadnego wsparcia od rządu

Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, poseł Ireneusz Raś, przedstawił przygotowany projekt ustawy, zakładający uruchomienie pomocy w postaci czeku turystycznego o wartości 500 zł. Czek dostępny byłby dla dużej grupy obywateli. Realizacja projektu powierzona miałaby być Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Obecna na konferencji wiceprezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim, nawiązała do konieczności rozwiązania problemu najmu krótkotrwałego. - To jest dobry czas, aby wrócić do regulacji najmu krótkotrwałego i między innymi wymóc na platformach rezerwacyjnych typu Booking.com czy Airbnb, żeby nie umieszczały na swoich stronach obiektów nie wpisanych do ewidencji gminnej. Zwłaszcza że zgodnie z nowym przepisem, wprowadzonym do ustawy o usługach hotelarskich, obiekt nie wpisany do ewidencji, w domniemaniu nie spełnia wymogów sanitarnych. Podjęcie tych działań jest bardzo istotne w kontekście długofalowego myślenia o turystyce, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy mieszkańcy są przeciwko turystyce. Musi być wprowadzona odpowiedzialność właścicieli, dbałość o części wspólne. Z kolei turyści rezerwując nocleg, będą mieli poczucie, że obiekt spełnia zalecane wymogi – mówiła wiceprezydent Sopotu.

Kilka tygodni wcześniej w wysłanym do minister rozwoju piśmie, prezydent Sopotu przypomniał o złożonej w ubiegłym roku propozycji nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich, w kontekście zapisów dotyczących najmu krótkotrwałego. W odpowiedzi ministerstwo złożyło obietnicę podjęcia tematu najmu w najbliższym czasie.

Partnerzy