Radni Warszawy przyjęli uchwałę w sprawie „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”. Miasto zyskało skuteczne narzędzie w walce o redukcję emisji dwutlenku węgla, wzrostu efektywności w zużyciu energii oraz poprawę jakości powietrza.
– Walkę o czyste powietrze prowadzimy na trzech płaszczyznach. Po pierwsze niskoemisyjny transport. Dzięki zakupom nowoczesnego taboru już dziś większość stołecznych autobusów to pojazdy spełniające rygorystyczne normy Euro4 i wyższe. Po drugie nowoczesna infrastruktura energetyczna. Blisko 80% mieszkańców znajduje się w zasięgu centralnej sieci ciepłowniczej. Co roku przybywa jej ponad 12 kilometrów. Mamy nadzieję, że wkrótce pokryje całą Warszawę redukując liczbę źródeł niskiej emisji. Ostatnim działaniem jest edukacja mieszkańców. Jestem przekonany, że dzięki promocji ekologicznych zachowań wkrótce wszyscy warszawiacy będę pomagać nam w dbaniu o ekosystem stolicy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
„Plan gospodarki niskoemisyjnej” jest spójny z „Planem działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii”. Dzięki temu określa kierunki i wskazuje rozwiązania, których realizacja będzie miała w najbliższej perspektywie pozytywny wpływ na środowisko. Przejście na gospodarkę niskoemisyjną oznacza zmiany warunków w jakich miasto funkcjonuje na bardziej przyjazne środowisku, o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa energetycznego.