Polityka UE i umowy międzynarodowe zobowiązują państwa członkowskie do redukcji emisji, muszą więc one przyjąć strategie krajowe oraz krajowe plany dotyczące zmian klimatu. Skuteczne wdrażanie zaplanowanych działań zależy od efektywnego zaangażowania na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, ponieważ wiele krajowych zobowiązań przenosi się na poziom lokalny, zaś wiele działań dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych najlepiej sprawdza się, gdy są one inicjowane lokalnie.
Wielopoziomowe zarządzanie (MLG) jest niezbędnym elementem nowoczesnego, kompleksowego kształtowania polityki i ma zastosowanie na każdym poziomie: od lokalnego do europejskiego (i oczywiście także poza Europą). Wspiera ono i wzmacnia wiele procesów, w szczególności łagodzenie zmian klimatu i dostosowywanie się do nich, jak również skuteczne rozwiązywanie problemu ubóstwa energetycznego czy zapewnianie spójnych ram dla sprawiedliwej transformacji. Przy rozpatrywaniu skali i zakresu niezbędnych rozwiązań złożonego globalnego problemu, jakim jest zmiana klimatu, skuteczne wielopoziomowe zarządzanie pozwala na przyspieszenie opłacalnych i sprzyjających włączeniu społecznemu działań.
Do udziału w dyskusji na temat wielopoziomowego dialogu i współpracy w planowaniu działań na rzecz klimatu i skutecznej ich realizacji Polska Sieć „Energie Cités” oraz Porozumienie Burmistrzów zapraszają przedstawicieli wszystkich szczebli administracji, w tym przedstawicieli Ministerstw, NFOŚiGW, Urzędów Marszałkowskich i samorządów lokalnych.
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza rejestracji on-line dostępnego do dnia 11 listopada br.
Udział w spotkaniu dla przedstawicieli samorządów lokalnych jest bezpłatny, natomiast koszty dojazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zgłoszenia będą przyjmowane do ich wyczerpania.