Witalij Kliczko - burmistrz Kijowa, laureatem IV Nagrody im. Pawła Adamowicza

Opublikowano: 13.01.2025
Gdańsk-nagroda_PA-W_Kliczko.png
Witalij Kliczko - burmistrz Kijowa - został wyróżniony za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny. Laureat ma odebrać nagrodę osobiście 20 lutego w Brukseli w trakcie specjalnej gali.

Kliczko - przywódca niezwykły

Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa, został nagrodzony za swoje niezwykłe przywództwo w promowaniu zaangażowania obywatelskiego oraz obronę praw człowieka i demokracji w obliczu ekstremalnych wyzwań wojny. Jego oddanie wolności, praworządności i integracji europejskiej uczyniło go symbolem odwagi i nadziei na demokratyczną przyszłość Kijowa. Pod jego kierownictwem Kijów skutecznie zarządzał zasobami finansowymi i infrastrukturą, utrzymując usługi publiczne, wspierając odbudowę i koordynując pomoc humanitarną.

Jury zauważyło, że innowacyjne i zrównoważone inicjatywy Kliczki, stanowią model dla innych miast zmagających się z podobnymi wyzwaniami, oferując inspirację w budowaniu odporności i demokratycznego zaangażowania obywatelskiego.

Kliczko: nasza walka ma znaczenie globalne

Witalij Kliczko nie mógł być w Gdańsku. Przysłał list, w którym napisał:

„To dla mnie wielki zaszczyt, że otrzymałem nagrodę prezydenta Pawła Adamowicza. Nie jest ona jedynie wyrazem uznania mojej pracy. Jest ona także przypomnieniem tego, że my wszyscy, jako przywódcy naszych społeczności, ponosimy ogromną odpowiedzialność za przyszłość. Nasza wspólna walka o wolność, demokrację i prawa człowieka ma znaczenie globalne.

Paweł Adamowicz dał nam ważną lekcję: przywództwo to nie tylko zarządzanie; to przede wszystkim służenie ludziom – zwłaszcza tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Jego praca na stanowisku Prezydenta Gdańska jest żywym przykładem tego, jak solidarność i człowieczeństwo mogą zmienić świat.

Wiem, że zwycięstwo wymaga ciężkiej pracy, wiary i determinacji. Wiem też, że Ukraina zwycięży. Zwyciężymy, bo jesteśmy silni i niezniszczalni. To co ważne, to obecność naszych przyjaciół, naszych partnerów, którzy udowodnili swoje zaangażowanie na rzecz naszych wspólnych wartości.

Chciałbym podziękować Gdańskowi, jego mieszkańcom i wszystkim europejskim przyjaciołom za ich wsparcie. Dziękuję za to wielkie wyróżnienie i za Wasze wsparcie. Razem jesteśmy silniejsi. Razem zwyciężymy”.

Wyróżnienie: Aramin i Elhanan

Wyróżnienie czwartej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza dostali Bassam Aramin i Rami Elhanan – ojcowie, którzy stracili córki w konflikcie izraelsko-palestyńskim; przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w tej wojnie.

10-letnia córka Bassama, Abir, poniosła śmierć w trakcie przerwy przed szkołą z ręki izraelskiego strażnika granicznego, 14-letniej córce Ramiego, Smadar, życie odebrali w centrum Jerozolimy palestyńscy zamachowcy-samobójcy. Ich ojcowie zjednoczeni w obliczu straty, od lat niosą świadectwo pokoju. Parents Circle – Families Forum, skupiające około 700 rodzin, realizuje inicjatywy takie jak spotkania dialogowe, wspólny Izraelsko-Palestyński Dzień Pamięci oraz grupy edukacyjne i międzyspołeczne wymiany. Programy takie jak Young Ambassadors for Peace i grupy kobiet angażują młodych liderów i wzmacniają pozycję kobiet w budowaniu pokoju.

Uroczystość ogłoszenia laureatów nagrody odbyła się w poniedziałek, 13 stycznia, w Instytucie Kultury Miejskiej.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała:

- Cieszę się, że jest tylu przyjaciół prezydenta Adamowicza z Gdańska i całej Polski. W pierwszych tygodniach po jego śmierci pomysłów dotyczących jego upamiętnienia były setki. Były różne, od nazwania jego imieniem alei, szkół. Ale powstała także nagroda międzynarodowa, którą współtworzymy razem z Europejskim Komitetem Regionów i ICORN. Ta nagroda to jest dziedzictwo ludzkie, niematerialne.

Wszyscy znaliście Pawła Adamowicza, więc wiecie, jaką wagę przykładał, żeby wyszukiwać ludzi zdolnych, odważnych, mądrych, idących w poprzek, wierzących w takie wartości, jak wolność, praworządność, demokracja, prawa i godność człowieka. Wszyscy nominowani to wspaniałe postaci, ludzie którzy aktywnie stoją po stronie wartości, ryzykując wiele. Takie postawy są godne zauważenia. Dzięki tej nagrodzie trwa żywa pamięć o Pawle Adamowiczu, a wartości za które zginął, są brane na sztandary i bronione w wielu miejscach naszego globu.

Więcej informacji

Partnerzy