Wyniki Rankingu Samorządów

Opublikowano: 28.11.2022
2.jpg
Poznań, Starachowice i Wielka Wieś to odpowiednio w swoich kategoriach zwycięzcy tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

Mimo ubytków w dochodach własnych i obniżeniu potencjału inwestycyjnego, te miasta i gminy, które przygotowały się na gorsze czasy, są w stanie kontynuować swoje strategie rozwojowe. Miasta i gminy muszą być odporne na bieżące kryzysy i wyzwania przyszłości – podkreślają tegoroczni laureaci Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Ale by to osiągnąć trzeba myśleć w kategoriach zrównoważonego rozwoju. 

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

W zestawieniu są brane pod uwagę wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy), a źródłem danych jest Główny Urząd Statystycznym oraz informacje podawane przez same samorządy w e-ankiecie. Kryteria rankingu ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, w tym Związku Miast Polskich. Te kryteria to łącznie ponad 50 wskaźników w czterech głównych obszarach - finanse i rozwój (gdzie można było uzyskać maksymalnie 30 pkt). dbałość o mieszkańców (do 38 pkt.), czyste środowisko (do 29 pkt). i obszar wspierający - jakość zarządzania (10 pkt).

Liderzy Rankingu Samorządów są wyłaniani w trzech kategoriach.

Wśród miast na prawach powiatu (gdzie klasyfikowane są 64 jednostki) zwycięzcą został Poznań. Drugie i trzecie miejsce zajęły: Kraków oraz Gliwice.

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) pierwsze miejsce zajęło miasto Starachowice (woj. świętokrzyskie), drugie – gmina Halinów (woj. mazowieckie), a trzecie – gmina Mszczonów (woj. mazowieckie).

Wśród gmin wiejskich (gdzie konkuruje aż 1523 jednostki) na najwyższym podium stanęła podkrakowska Wielka Wieś, na drugim - gmina Zielonki (woj. małopolskie), a na trzecim – gmina Zabierzów (woj. małopolskie).

Pełne wyniki tegorocznej edycji Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej dostępne są na specjalnie przygotowanej stronie.

Rok 2021, który jest głównym punktem odniesienia dla wyników Rankingu Samorządów 2022, miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej - samorządowe finanse były pod coraz większą presją rządowych reform w podatku PIT. Samorządowcy podkreślają jednak, że mimo wszystko kroczą coraz pewniej po ścieżce zrównoważonego rozwoju i że jest to jedyny sposób, by przygotować się na gorsze czasy.

A wyzwań nie brakuje. Kluczowy, najtrudniejszy w historii może być już przyszły rok, gdy samorządy będą musiały zmierzyć się ze skutkami kryzysu energetycznego, drożyzny oraz hamującej gospodarki przy jednocześnie uszczuplonych budżetach w efekcie rządowych programów (przede wszystkim Polskiego Ładu).

Źródło - Rzeczpospolita Życie Regionów

Partnerzy