„Wypędzeni 1939…” – zaproś wystawę do swojego miasta

Opublikowano: 23.02.2021
Wystawa_Wyp_dzeni.jpg
Wystawa Związku Miast Polskich „Wypędzeni 1939…” była pokazana już w 25 polskich miastach. Szacujemy, że obejrzało ją już blisko 50 tysięcy osób. Obecnie jest także dostępna online.

Na wielkoformatowych planszach wyeksponowano w formie kolażowej ok. 500 fotografii i plakatów oraz dokumentów, zebranych w archiwach polskich i niemieckich. Dokumentują one deportacje Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy, ich historyczne tło oraz inne prześladowania Polaków i Żydów, dopełniające obrazu „polityki ludnościowej” nazistów.

Niemieckie kroniki filmowe z lat wojny – wybór z nich towarzyszy wystawie jako eksponat video – są propagandową ilustracją nowych porządków na ziemiach wcielonych oraz „wielkiej nowożytnej wędrówki ludów”, czyli migracji Niemców etnicznych ze Wschodu na teren Warthegau.

Dodatkowym wzbogaceniem oferty mogą być projekcje filmu dokumentalnego „Jasnowłosa prowincja” (Polska, Niemcy 2009/2010, reż. Jacek Kubiak, Klaus Salge, 70 min.), a także materiały multimedialne, wspierające samodzielne pogłębianie wiedzy o realiach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do Rzeszy oraz o samych deportacjach. Zawierają one oprócz fotografii m.in relacje świadków i komentarze historyków (nagrania video) oraz niemieckie nagrania radiowe z lat wojny.

Jako eksponaty video wykorzystujemy też fragmenty serialu dokumentalnego „Wypędzeni 1939...”, zrealizowanego dla TVP w latach 2007-2008, oraz podobnego serialu Warthegau z roku 2008. Siłą tych materiałów są relacje świadków i ofiar, często zupełnie unikalne i niepowtarzalne, wzbogacone przystępnym komentarzem historyków.

Na wystawę składają się:

Na stronie „Wypędzeni 1939...” można zobaczyć wizualizacje przestrzenne wystawy.

Zachęcamy do obejrzenia galerii plansz wystawowych (PL-LT), galerii plansz w wersji polsko-niemieckiej - http://www.wypedzeni1939.pl/wystawa-2020/galeria-plansz-wystawowych/, a także galerii fotografii i wideo, np. http://www.wypedzeni1939.pl/wystawa-2020/galeria-foto/.

Dotychczasowe miejsca ekspozycji wystawy można zobaczyć TUTAJ.


Informacja techniczna (dla potencjalnych partnerów kolejnych prezentacji Wystawy)

Aranżacja każdorazowej ekspozycji dostosowana jest do warunków miejsca prezentacji. Podstawowym nośnikiem jest 16 plansz o łącznej powierzchni 64 m kw., drukowanych na folii naklejonej na płyty PCV i w tej formie przytwierdzonych do wielkogabarytowych stelaży z płyt MDF uformowanych w dwa łuki o wysokości 2,3 m i promieniu zewnętrznym 2,4 m. Ponadto dwa wolnostojące słupy, nawiązujące formą do dawnych słupów ogłoszeniowych – o wysokości 2,3 m i średnicy 1,2 m, a także 3 słupy kwadratowe o podstawie 0,6 x 0,6 m i wysokości 2,10 m ze zdjęciami wysiedlonych rodzin.

Przypominamy, że w ramach projektu – prowadzonego przez Związek Miast Polskich i współfinansowanego przez unijny Fundusz Europa dla Obywateli – powstała strona internetowa, upamiętniająca deportacje i udostępniająca tematycznie powiązane zasoby ze zbiorów publicznych i prywatnych, publikacja książkowa oraz nowe, lokalne plansze do wystawy „Wypędzeni 1939…” .

W każdym z miast polskich, które odwiedzi WYSTAWA, do działania włączymy – jako WOLONTARIUSZY – młodzież oraz przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, mediów i liderów opinii. Mamy też nadzieję, że deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy staną się poprzez nasze działania TEMATEM DEBATY I REFLEKSJI OBYWATELSKIEJ w odwiedzanych przez nas miastach, w Polsce i w Europie.

Partnerzy