Konferencje zorganizowano w Domu Pielgrzyma na Świętej Górze w Gostyniu. Na spotkaniu przemawiali m.in. burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak, dyrektor Muzeum w Gostyniu, Piotr Czub, kustosz wystawy „Wypędzeni 1939” Jacek Kubiak, świadkowie i ofiary wysiedleń z czasów II Wojny światowej – Dorota Lisewska i Maria Maćkowiak oraz reprezentanci archiwów i instytucji badawczych z Polski i Niemiec – Małgorzata Przybyła z Arolsen Archive, dr Wolfgang Nicht z Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii i prof. Maria Zielińska, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tematyka konferencji obejmowała nie tylko historię, ale też jej analogie współczesne i perspektywy współpracy polsko-niemieckiej na rzecz upamiętnienia i pogłębiania wiedzy o wysiedleniach.
Oba wydarzenia objął patronatem Związek Miast Polskich. Były one elementem obchodów 80. rocznicy pierwszych wysiedleń ludności polskiej z Gostynia i okolic do Generalnego Gubernatorstwa.
Tematyka ekspozycji „Wypędzeni 1939..” koncentruje się na deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy. Na wielkoformatowych planszach ukazane zostały poszczególne etapy polityki realizowanej przez okupanta niemieckiego. Kilkaset fotografii, plakatów i dokumentów zebranych w polskich i niemieckich archiwach dokumentuje wywózki ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów, ich dalsze losy, a także ukazuje szerszy kontekst polityki prowadzonej przez Niemcy pod hasłami Lebensraum oraz Generalplan Ost, w okolicznościach terroru stosowanego wobec Polaków i Żydów na tych terenach. Wystawa ma na celu m.in. zwrócenie uwagi na rolę paktu Hitler–Stalin w polityce wobec ludności polskiej żydowskiej, jak i przesiedleń tzw. Niemców etnicznych z terenów sowieckich, osiedlanych w okupowanej Polsce w ramach akcji „Heim ins Reich” (Powrót do Rzeszy).
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 grudnia 2019 do 27 stycznia 2020 r.