XVII Smart City Forum w Warszawie - Innowacje, Równość i Zrównoważony Rozwój

Opublikowano: 24.11.2023
Smartcityforum_Wrocław.jpg
20 i 21 listopada 2023 r. odbyło się XVII Smart City Forum – spotkanie włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz przedstawicieli zarządów firm działających w obszarze smart city, które zgromadziło 440 uczestników.

Kongres uroczyście otworzył Maciej Bluj, przewodniczący Rady Programowej Smart City Forum (Ekspert w dziedzinie rozwiązań smart city, Wiceprezydent miasta Wrocławia w latach 2007–2018). Forum zainaugurowała debata prezydentek polskich miast, w ramach której zostały omówione wyzwania i strategie samorządów w duchu zachowania równości. Prezydentki dyskutowały m.in. o perspektywach rozwojowych miast, polityce społecznej i równościowej, zaangażowaniu miast w przejrzystość i odpowiedzialność za równość oraz równych szansach pracy i awansu, a także sposobach aktywizacji ludzi do udziału w życiu społecznym.

„Miasta do 2030 r. to będą miasta przede wszystkim zrównoważone, rozumiejące ideę smart city jako miasto, które dba o mieszkańców i sprawia, że mieszkańcy dobrze się czują, są szczęśliwi. Często dzisiaj powtarzało się dziś takie sformułowanie jak szczęśliwe miasto czy szczęśliwi mieszkańcy. (...) Już dzisiaj musimy postawić sobie taki cel, że w 2030 r. będziemy bezpieczni w naszych miastach. Musimy też pamiętać o tym, że mieszkańcy, żeby się dobrze czuć i rozwijać, to muszą być pewni, że mają dobry dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, ale też do tego elementu spędzania wolnego czasu i budowania wspólnot wokół siebie.” - podsumowała rozmowę Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Podczas bloku Energetyka – Oświetlenie – Oszczędności prelegenci skupili się na kwestiach dotyczących poprawy efektywności energetycznej w miastach, perspektyw samorządów w kontekście programu „Rozświetlamy Polskę”, finansowania transformacji energetycznej oraz wyzwaniom związanym z potrzebom modernizacji oświetlenia w mieście. Skomentowano również zagadnienia związane z monitorowaniem wykorzystania energii i mediów i systemami monitoringu środowiska i jakości powietrza.

Kolejnym ważnym tematem były smart technologie. Eksperci przeanalizowali szanse i zagrożenia jakie niosą ze sobą najnowsze technologie dla miast, formy współpracy miast, które wpłynąć mogą na poprawę skuteczności działań w zakresie danych, możliwości zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego urzędów oraz kierunki rozwoju videoanalityki i perspektywy wykorzystania dronów w mieście. W ramach panelu poświęconego mobilności w smart city, prelegenci pochylili się nad kwestiami takimi jak m.in.: planowanie zrównoważonej mobilności, w tym bezpieczeństwo i jakość przestrzeni publicznych, modernizacja infrastruktury drogowej, przyszłość transportu miejskiego, zastosowanie analizy geoprzestrzennej w transporcie, perspektywy transportu zbiorowego bez kierowcy, wpływ ruchu drogowego na środowisko oraz rozwój ekologicznych form transportu dla edukacji i instytucji publicznych. Przedstawione zostały również praktyczne przykłady zastosowania rozwiązań na rzecz rozwoju, w tym optymalizacji mobilności w miastach.

Dzień drugi kongresu wyłonił tematy z obszaru energii w inteligentnym mieście. Prelegenci skoncentrowali się na dyskusji o integracji procesów i logistyce współdzielenia w kontekście rozwoju inteligentnych miast, eksplorując kierunki rozwoju spółdzielni energetycznych, klastrów energii oraz transformacji ciepła systemowego. Omawiano również kwestie ochrony infrastruktury krytycznej i decentralizacji źródeł energii, finansowania inwestycyjnego, roli partnerstwa publiczno-prywatnego, standardów ESG w nowoczesnych miastach oraz wykorzystania wody jako alternatywnego źródła energii.

„Na pewno jest wielką rolą samorządu, żeby uczestniczyć w całym procesie związanym z polityka energetyczną. Przede wszystkim potrzebne są zarówno strategie w tym zakresie jak i plany, które przygotowujemy i realizujemy, jak i oczywiście środki, które mogą być wykorzystane.” - mówił dr Piotr Grzymowicz, prezydent miasta Olsztyna.

„Dzisiaj przestawiamy się na odnawialne źródła energii, budujemy tzw. energetykę rozproszoną i rzeczywiście w wielu polskich miastach te prace postępują “ - komentował Adam Neumann, prezydent miasta Gliwic.

Myślą przewodnią kolejnego bloku był „Agile Management w mieście”. Podczas debaty dyskutowano o wykorzystaniu zwinnych metod zarządzania w kontekście miejskim, skupiając się na ograniczeniach organizacyjnych, standaryzacji i strategiach cyfryzacji urzędów, a także na metodach skracania procesów decyzyjnych i usprawniania działań. Poruszono również tematy inteligentnego planowania budżetu, wyzwań HR’owych w samorządach, utrzymania wykwalifikowanych specjalistów i budowania interdyscyplinarnych zespołów projektowych z udziałem kluczowych liderów technologii i danych. Następnie akcent został przeniesiony na zagadnienia z obszaru urbanistyki miejskiej m.in. architektury regeneracyjnej w przestrzeni publicznej, problemy i wyzwania prawne związane z planowaniem przestrzennym, wykorzystanie danych do wzmocnienia odporności miasta na zmiany klimatyczne (resilience city), magazyny energii i niskoemisyjna przyszłość oraz recykling w architekturze miejskiej.

Zwieńczenie XVII edycji Forum stanowił blok poświęcony turystyce i promocji miast. Eksperci rozpatrzyli możliwości zwiększania konkurencyjności turystycznej miast i regionów, dostęp do produktów i usług turystycznych w ramach platform cyfrowych, strategie rozwoju turystyki miast i regionów w obliczu kryzysu, aspekty zarządzania turystyką zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz promocji zdrowia.

W gronie prelegentów XVII Smart City Forum udział wzięli m.in.:

  • Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy
  • dr Piotr Grzymowicz, prezydent miasta Olsztyna
  • Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka miasta Słupska
  • Adam Neumann, prezydent miasta Gliwic
  • Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. Społecznych
  • Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa
  • Beata Klimek, prezydentka miasta Ostrowa Wielkopolskiego
  • Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
  • Beata Moskal-Słaniewska, prezydentka miasta Świdnicy
  • Mariusz Wołosz, prezydent miasta Bytomia
  • dr Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent miasta Gdyni ds. Jakości Życia
  • Sabina Nowosielska, prezydentka miasta Kędzierzyn-Koźle
  • Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa
  • Małgorzata Giela, sekretarz miasta Zabrze
  • Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju
  • Andrzej Nowakowski, prezydent miasta Płocka
  • Marcin Jakubowski, burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki

Partnerzy Strategiczni: Kapsch, Limitless Technologies, Signify, Fundacja Szkoła w Chmurze, Yunex Traffic
Partnerzy: Alfabond, Dahua, Elektermex, Energy Safe Power, Innobaltica, Lenovo, Polska Grupa Biogazowa. Państwowy Instytut Geologiczny, Primario Grande, System EG, Abak, Profescapital
Sponsorzy: App Link, RWE
Partner multimediów: M-sound
Strategiczny Patronat Medialny: Smart City Expert

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją XVII Smart City Forum.

Partnerzy