Z Komisji Sportu ZMP. Przewodnicząca z Honorowym Medalem Związku

Opublikowano: 12.12.2023
Komisja_Sportu_Związku_Miast_Polskich_-_7.12.2023_Poznań.JPG
Dr Ewa Bąk, Dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania, pełniąca przez ostatnich 20 lat funkcję przewodniczącej Komisji Sportu ZMP, otrzymała Honorowy Medal Związku. W Poznaniu odbyło się spotkanie kończące pracę Komisji i jej prezydium w kadencji 2019-23.

Uchwałę o przyznaniu dr Ewie Bąk Honorowego Medalu podjął Zarząd Związku 28 listopada 2023 r. 

„W uznaniu wielkiego wkładu w rozwój i działalność Związku Miast Polskich poprzez niezwykle owocne przewodniczenie Komisji Sportu Związku przez 20 lat, czego efektem była wszechstronna wymiana doświadczeń w zarządzaniu tą dziedziną życia miast, zawsze przy wysokiej frekwencji członków Komisji, Medal Honorowy Związku Miast Polskich otrzymuje pani dr Ewa Bąk” – czytamy w uchwale Zarządu.

Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbyła się 7 grudnia w Urzędzie Miasta Poznania, podczas ostatniego w tej kadencji samorządów posiedzenia Komisji Sportu.

Pierwsza część spotkania, która odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim, zaczęła się od oficjalnych podziękowań dla ustępujących władz Komisji. Ponieważ część członków prezydium tego gremium (w tym także przewodnicząca Ewa Bąk) wraz z nowym rokiem kończy swoją pracę w samorządzie, Komisja wybrała nowego przewodniczącego, a także nowych członków prezydium Komisji.

Nowym przewodniczącym został Jakub Kosowski, Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki UM Lublina. Skład nowego prezydium wygląda następująco:

Podczas grudniowego spotkania Komisja podsumowała swoją działalność w mijającej kadencji samorządów. Na jednym ze swoich pierwszych posiedzeń w listopadzie 2019 r. Komisja Sportu ZMP zajęła się tematem finansowania i inwestowania w sport. Samorządowcy wymieniali doświadczenia na temat tego, jak finansowanie drużyn sportowych, wydarzeń sportowych oraz sportowców przekłada się na korzyści finansowe oraz wizerunkowe miast, a także czy inwestycja w sport jest zawsze trafiona. W panelu dyskusyjnym na ten temat uczestniczyli m.in. dziennikarze sportowi.

Rola samorządów w rozwoju i promocji sportu była tematem dyskusji podczas spotkania Komisji w Warszawie we wrześniu 2021 r. Jej członkowie rozmawiali m.in. o tym, jak pandemia wpłynęła na budżet przeznaczony na sport w poszczególnych miastach i czy realizowane będą zaplanowane inwestycje sportowe oraz duże wydarzenia sportowe, a także czy uda się kontynuować wszystkie programy sportowe dedykowane dzieciom i młodzieży.

W kwietniu 2022 r. podczas spotkania w Zabrzu i Katowicach rozmawiano o modelu finansowania przez samorządy gier zespołowych. Swoje dobre praktyki w tym zakresie zaprezentowały miasta-gospodarze posiedzenia. Podczas otwartej debaty członkowie komisji wymieniali się obserwacjami i doświadczeniami na temat tego, jak wojna w Ukrainie wpływa na funkcjonowanie sportu w ich miastach. Dzielono się także informacjami na temat programów i możliwości wsparcia finansowego dla sportowców z Ukrainy, którzy chcą trenować w polskich klubach czy związkach sportowych.

W sierpniu tego samego roku podczas posiedzenia w Toruniu Komisja Sportu skupiła się na systemie wspierania młodzieżowych i seniorskich klubów sportowych prowadzących szkolenie w dyscyplinach indywidualnych i drużynowych. W dyskusji, z udziałem m.in. toruńskich olimpijczyków, pojawiły się kwestie etosu olimpijczyka, aspektów sportowych, wychowawczych i promocyjnych, wzorców do naśladowania dla młodych adeptów sportu.

Na spotkaniu w Łodzi w październiku 2022 r. członkowie komisji uczestniczyli w panelu dyskusyjnym pod kierunkiem Małgorzaty Niemczyk, posłanki na Sejm RP, wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, pt. „Kobieca strona sportu”. W części spotkania poświęconej tematowi sportu osób z niepełnosprawnościami, dobrymi praktykami podzielili się przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi.

Sport i rekreacja w zadaniach samorządu terytorialnego – to temat posiedzenia Komisji, które odbyło się w styczniu tego już roku w Oświęcimiu. Jakie rozwiązania należą do najbardziej efektywnych w promocji poprzez sport i jak skutecznie zwiększać atrakcyjność klubu, związku sportowego w porozumieniu z miastem – to m.in. tematy dyskusji podczas tego spotkania.

W lipcu członkowie komisji poznali model finansowania sportu realizowany przez miasto Ełk, a we wrześniu – założenia i zasady współpracy Miasta Lublin z klubami sportowymi. Programy promujące aktywność fizyczną zaprezentowała goszcząca na spotkaniu w Lublinie Otylia Jędrzejczak. Rozmawiano ponadto o skutecznym zarządzaniu nieruchomościami sportowymi (inwestowanie, eksploatacja obiektów, działalność usługowa, formy prawno - finansowe) oraz o tym, który model zarządzania obiektem jest najlepszy z punktu widzenia wykorzystania go do rozwoju sportu w mieście. (epe)

Zdjęcia: UM Poznania

Załączniki:
Sprawozdanie Komisji Sportu ZMP w kadencji 2019-2023 - prezentacja

Partnerzy