Z Komisji Wspólnej Rządu - będą ważne rozmowy

Opublikowano: 30.05.2022
KWRiST_-_22-05-30.jpg
Dyskusja z udziałem premiera M. Morawieckiego o najważniejszych wyzwaniach samorządowych odbędzie się na pierwszym po pandemii, stacjonarnym posiedzeniu KWRIST 21 czerwca. Przedtem - dyskusja o finansowaniu oświaty z ministrami: edukacji i finansów

Będzie długo oczekiwana dyskusja o finansowaniu oświaty

Przed czerwcowym spotkaniem KWRiST odbędzie się rządowo-samorządowe spotkanie poświęcone problemom oświatowym, przede wszystkim związanym z finansowaniem zadań edukacyjnych. Apelował o to już po raz kolejny prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, który jest przedstawicielem Związku Miast Polskich w Komisji Wspólnej. Prezydent Sopotu apelował też, by w spotkaniu uczestniczył nie tylko minister edukacji, ale również minister finansów.

Komisja Wspólna opiniowała projekt nowelizujący ustawę Karta Nauczyciela oraz ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak podkreślał prezydent Karnowski, trudno pozytywnie zaopiniować ten projekt bez przedyskutowania kwestii związanych z finansowaniem całości zadań oświatowych realizowanych przez samorządy. A zadania te coraz bardziej pogrążają finanse samorządowe.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski wyjaśniał, że projekt został okrojony w stosunku do pierwotnej wersji z bardzo szerokich zmian związanych z wynagrodzeniem nauczycieli, a także pensum. Udało się uzgodnić tylko zmiany dotyczące odbiurokratyzowania i "upraktycznienia" awansu zawodowego nauczycieli. Przypomniał, że projekt tak naprawdę nie zawiera zmian dotyczących subwencji oświatowej. Zgodził się jednocześnie, że w spotkaniu poświęconym finansowaniu oświaty powinien wziąć udział minister finansów, który ma wpływ na wysokość subwencji.

Ostatecznie ustalono, że resort edukacji uzupełni Ocenę skutków regulacji o wyliczenia dotyczące skutków tego projektu dla JST, dzięki czemu projekt został uzgodniony.

Zespół ds. uchodźców z Ukrainy

Projekt kolejnej nowelizacji tzw. ustawy pomocowej został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Ponieważ część postulatów zgłoszonych przez stronę samorządową już zostało zapisanych w projekcie, a część ma zostać przyjęta na etapie prac sejmowych, prezydent Jacek Karnowski zgłosił wniosek, by wiceminister Szefernaker przedstawił aktualny stan prac nad projektem i wykaz przyjętych wniosków. Ponieważ to duży zakres tematyczny, ustalono że 2 czerwca - zanim projektem zajmą się sejmowe komisje - odbędzie się poświęcone tej kwestii spotkanie on-line doraźnego zespołu.

Negatywnie o reformie szpitalnictwa

Strona samorządowa Komisji Wspólnej negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Zdaniem samorządowców, ustawa przywraca ręczne sterowanie i centralne zarządzanie szpitalami, a powoływana nią Agencja Rozwoju Szpitali jest niepotrzebnym tworem, na który zostaną przeznaczone ogromne środki. Znakomita większość ze zgłoszonych blisko 2 tysięcy uwag nie została uwzględniona.


hh

Partnerzy