Debata o systemie odpadów w styczniu
Przy okazji opiniowania przez Komisję Wspólną 18.12.2019 r. dwóch projektów rozporządzeń dotyczących katalogu odpadów, a także ich magazynowania samorządowcy poruszyli kwestie braku rozwiązań systemowych w tej sferze. Udało się uzgodnić, że do spotkania z ministrem dojdzie przed 15 stycznia 2020 r.
- To w tej chwili jedno z najbardziej palących zagadnień - podkreślił prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, współprzewodniczący KWRiST ze strony samorządowej i członek Zarządu Związku Miast Polskich. – Poprosiliśmy ministra o debatę w styczniu, bo chcemy mieć obraz całościowych, systemowych rozwiązań. W tej chwili jest duże zagrożenie wzrostu cen zagospodarowania odpadów wynikające ze zmian, które się dokonują na rynku.
Jak zapewnił wiceminister klimatu, Sławomir Mazurek transpozycja Dyrektywy unijnej stworzy możliwości przekazania środków samorządom na budowę infrastruktury, a także wprowadzenia tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, czyli pokrywania przez nich kosztów opakowań produktów. – Chcemy, aby w wypracowaniu tych rozwiązań był mocny wkład samorządów - dodał wiceminister.
Plany na 2020 rok
Na styczniowym spotkaniu KWRiST odbędzie się dyskusja na temat finansowania dróg w Polsce. Strona rządowa ma przygotować dane finansowe dotyczące środków z Funduszu Dróg Samorządowych, Krajowego Funduszu Drogowego, pieniędzy unijnych i innych źródeł - jako podsumowanie 2019 roku. Z kolei samorządowcy chcą przedstawić propozycje zmian, np. wprowadzenia możliwości wspólnej realizacji budowy dróg przez miasta, które zostały wykluczone z udziału w FDS z gminami wiejskimi, które nie mają na to środków własnych.
Z kolei w lutym będą rozmawiać z rządem o Systemie Monitorowania Usług Publicznych, zwłaszcza w kontekście zagwarantowania dostarczania danych do Systemu przez gestorów tych danych.
Powróci sprawa wynagrodzeń pracowników samorządowych
Komisja Wspólna pozytywnie zaopiniowała zmiany w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dotyczą one uwzględnienia w nim pracowników centrów usług społecznych, które mogą być tworzone od stycznia 2020 r. Przy okazji ustalono, że na początku lutego 2020 odbędzie się dyskusja poświęcona innym uwagom samorządowców do tego rozporządzenia.
Projekt ustawy o elektronizacji doręczeń samorządowcy kierunkowo zaopiniowali pozytywnie. Wskazali jednak na niebezpieczeństwo monopolizacji usług e-doręczeń przez Pocztę Polską. Zwrócili uwagę, że brak konkurencji sprzyja windowaniu cen, zwłaszcza w sytuacji, gdy kryteria określania cen za usługi są sformułowane w ustawie w nieprecyzyjny sposób.
hh