Z prac Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP

Opublikowano: 14.06.2021
foto-Komisja_praw_cz_owieka-konwencja.jpg
Konwencja stambulska, podsumowanie działań miast z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii oraz różowe skrzyneczki – to tematy spotkania komisji praw człowieka ZMP.

W obronie konwencji stambulskiej

Przedstawicielki i przedstawiciele miast członkowskich Związku Miast Polskich zrzeszeni w Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP wystosowali Apel w obronie konwencji stambulskiej.

Konwencja stambulska, ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku, formułuje konkretne zalecenia jak skutecznie chronić osoby pokrzywdzone, a także zapewniać im pomoc i wsparcie systemowe. Jej przepisy chronią WSZYSTKIE osoby pokrzywdzone przemocą. Członkinie i członkowie Komisji przypomnieli, że prawo człowieka do rozwoju i bezpieczeństwa jest nadrzędne – ani rodzina, ani zwyczaj, tradycja, religia – nie może go naruszać. Ujawnianie przemocy zaś nie jest niszczeniem rodziny.

- Konwencja stambulska wskazuje jako źródła przemocy – wychowanie, wzorce społeczne i stereotypy – mówiła podczas spotkania Agata Wierny, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans. Przypomniała, że 73% osób doświadczających przemocy to kobiety. – Konwencja mówi o związanym z płcią charakterze przemocy wobec kobiet, ponieważ zajmuje się formami przemocy skierowanej przeciwko kobietom z tego powodu, że są kobietami. „Krajowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie” wskazuje jedynie same statystyki.

Przedstawicielka Częstochowy przypomniała, że konwencja wymaga, aby państwo przeciwstawiało się przekonaniom, które zakładają niższość kobiet wobec mężczyzn i w ten sposób stwarzają przyzwolenie na przemoc. Wskazuje, że przemoc wynika z przekazywanych kulturowo stereotypów związanych z płcią, wyobrażeniem jak powinni funkcjonować kobiety i mężczyźni w społeczeństwie. Zwróciła uwagę, że krajowy program nie odnosi się do społeczno-kulturowych wzorców i stereotypów dotyczących płci).

Co konkretnego dała Konwencja stambulska? Dzięki jej ratyfikacji gwałt w Polsce jest ścigany z urzędu. Wprowadzono policyjne procedury postępowania z osobami, które doświadczyły gwałtu oraz przepisy gwarantujące odizolowanie sprawcy od osoby pokrzywdzonej.

Członkinie i członkowie Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP przyjęli Apel dotyczący prac nad projektem ustawy zakładającym wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej.
Jako przedstawiciele i przedstawicielki miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich, w poczuciu odpowiedzialności za mieszkanki i mieszkańców, sprzeciwiamy się wypowiedzeniu Konwencji Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej). (…) Apelujemy, by pochopnie nie podejmować kroków, które zaważą na losach tysięcy osób doświadczających przemocy w rodzinie. Nie ma naszej zgody na nieprzemyślane i krzywdzące działania w imię partykularnych interesów. To nie miejsce i czas na zbijanie politycznego kapitału. Pamiętajmy, że konwencja zawiera standardy, uzupełniające krajowe regulacje prawne, które zapewniają kobietom życie wolne od przemocy. To wartość, której nie możemy zaprzepaścić.” – czytamy w Apelu.

Polskie miasta przeciw homofobii

17 maja na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.
Tego dnia wielokrotnie przytaczane były dramatyczne statystyki: 7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W efekcie połowa nastoletnich osób LGBT+ mierzy się z objawami depresji, 70% ma myśli samobójcze i czuje się osamotnionych, jedynie 25% znajduje pełną akceptację u swoich matek, jeszcze mniej (12%) u ojców. 69% osób uczestniczących w badaniu KPH rozważało samobójstwo, przy czym 12% bardzo często. Ich dramatyczną sytuację potwierdzają codzienne zgłoszenia do telefonu zaufania 116 111.

Polskie miasta wykorzystały ten dzień do zwrócenia uwagi mieszkańców na sytuację osób doświadczających przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową.

Więcej na temat działań miast – TUTAJ.

Różowe skrzyneczki w każdym polskim mieście!

fot. Urząd Miasta Łodzi

Podczas majowego spotkania Komisji rozmawiano także o kwestii różowych skrzyneczek – inicjatywie, której celem jest ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny intymnej, a jednocześnie walka z uprzedzeniami, którymi naznaczona jest menstruacja. Różowa Skrzyneczka to oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a także zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w szkole w zakresie miesiączkowania.

Przedstawicielki i przedstawiciele miast zrzeszonych w Komisji dzieli się swoimi doświadczeniami z zakładania różowych skrzyneczek w miejskich instytucjach i placówkach oświatowych. Rozmawiano m.in. o tym, jak zapewnić finansowanie samych skrzyneczek oraz później ich wyposażenia. Szacunkowe dane z miast mówią o koszcie kupna jednej skrzyneczki na poziomie ok. 68 zł oraz kwocie 50 zł potrzebnych na comiesięczne uzupełnienie jednej skrzyneczki. Sposoby na sfinansowanie tego przedsięwzięcia mogą być co najmniej trzy: rady rodziców przy szkołach mogą płacić za uzupełnianie skrzyneczek, szkoły mogą to uwzględniać w swoich zakupach środków czystości lub też można poszukać sponsorów albo zaangażować w to działanie uczniów.

W Wałbrzychu różowe skrzyneczki znajdują się już we wszystkich szkołach podstawowych. Dbaniem o ich uzupełnianie zajęły się członkinie Wałbrzyskiej Rady Kobiet, które są w kontakcie ze szkołami.

Jak wynika z danych przedstawionych podczas spotkania, obecnie w Polsce jest zainstalowanych ok. 700 różowych skrzyneczek. Pojawiają się w szkołach, w instytucjach kultury, nie ma jednak jeszcze miasta, które wdrożyłoby ten pomysł kompleksowo. Władze Sopotu np. zainstalowały skrzyneczki m.in. w miejskiej bibliotece. Urzędnicy zwracają uwagę na to, by wyraźnie oznakować miejsca, w których skrzyneczki są dostępne oraz by urządzenia były zamontowane w sposób umożliwiający korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Zwrócono także uwagę na to, że warto skrzyneczki zakładać w ośrodkach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności. Warto też tworzyć w miastach mapy lokalizacji różowych skrzyneczek.

Termin kolejnego spotkania Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP ustalono na 22 czerwca br.

(epe)

Partnerzy