Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu oraz adaptacja do nich dotyczy również Polski, a w tym jednostek samorządu terytorialnego, które będąc najbliżej ludzi, będą musiały stawić czoła temu wyzwaniu.
Obecnie większość Polaków nie tylko zauważa zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, ale jest także świadoma i gotowa do współdziałania na rzecz ograniczania negatywnych konsekwencji tego procesu, które dotykają ich bezpośrednio. Dlatego dziś coraz większego znaczenia nabiera „zielone budżetowanie”. To postulowany przez organizacje międzynarodowe ewolucyjny system zmian finansów publicznych, nakierowany na zwiększenie finansowania inwestycji „zielonych”, który umożliwi wypełnienie celów polityki klimatycznej.
Naukowcy z Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu we współpracy z Fundacją Miasto podjęli się już w zeszłym roku przygotowania Indeksu Zielonych Finansów Samorządowych. Indeks ten opierał się na publicznie dostępnych danych w zakresie zaangażowania finansowego JST w realizację inwestycji zrównoważonych środowiskowo. Na jego podstawie przygotowano pierwszy Ranking poświęcony zielonym finansom samorządowym i ogłoszono jego wyniki podczas wieczornej gali pierwszego dnia Local Trends, która odbyła się w październiku 2023 r. w Poznaniu. Więcej - TUTAJ.
Ranking, który powstał na podstawie Indeksu Zielonych Finansów Samorządowych, umożliwił zbadanie „stopnia zazielenienia” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego. W Rankingu nagrodzono samorządy za realizowaną politykę prośrodowiskową. Ocenie podlegały głównie aspekty finansowe związane m.in. z poziomem zielonych wydatków inwestycyjnych w okresie 2018-2022, ale też wyniki niefinansowe, przekładające się na poziom bezpieczeństwa środowiskowego. Tym samym ranking uwzględniał zaangażowanie finansowe, jak również jego efekty uzyskiwane przez gminy i miasta.
Liderzy Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych będą wyłonieni teraz już po raz drugi.
Ankieta jest przeprowadzana w ramach projektu pt. Indeks Zielonych Finansów Samorządowych (Indeks ZielFinJST) realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Instytut Finansów) oraz Fundację Miasto (powołaną przez Związek Miast Polskich). Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: https://indexprojekt.ue.poznan.pl.
Celem ankiety jest uzyskanie opinii przedstawicieli JST na temat źródeł finansowania oraz zasad zarządzania środkami publicznymi przeznaczonymi na zrównoważone środowiskowo inwestycje samorządowe. Uzyskane odpowiedzi będą stanowiły cenne źródło informacji stanowiące podstawę do sformułowania „dobrych praktyk” w zakresie zarządzania zielonymi finansami samorządowymi w Polsce.
Badanie ma formę elektroniczną, a formularz ankietowy znajduje się pod linkiem https://forms.gle/8Jye6pQbcdPTKdck8.
Prosimy o wypełnienie ankiety do dnia 19 kwietnia 2024 r.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem ankietazielonefinanse@gmail.com
Kluczowym partnerem Rankingu jest firma InPost, która realizuje program Green City.