Zielony Pierścień Warszawy - Pierwsze spotkanie w Kobyłce

Opublikowano: 28.02.2023
Kobyłka-Zielony_Pierścień_fot_1.jpg
Porozumienia Inicjatyw dla Zielonego Pierścienia Warszawy nawiązuje współpracę z samorządami. Pierwszym samorządem odwiedzonym przez przedstawicieli tej inicjatywy była Kobyłka.

Zielony pierścień to rozwiązanie planistyczne, które ma zatrzymać chaotyczną zabudowę, skoncentruje ją w określonych miejscach oraz pozwoli chronić tereny otwarte tj. lasy, łąki, pola i tereny porolne, mokradła, rzeki, stawy, aby mogły pełnić znacznie szersze funkcje społeczne niż rekreacja. 

W ostatnich 2-3 latach powstało w i wokół Warszawy kilkadziesiąt oddolnych inicjatyw na rzecz ochrony przyrody lokalnej i terenów otwartych o kluczowej funkcji społecznej, w tym lasów graniczących z miastem. Lasy te mają formalnie status lasów ochronnych aglomeracji, jednak w praktyce są użytkowane gospodarczo tak samo, jak inne lasy w zarządzie LP. Pod egidą inicjatywy Lasy i Obywatelki (LiO) lokalne grupy, środowiska i stowarzyszenia nawiązały na jesieni 2021 regularną łączność, a następnie zjednoczyły się w Porozumieniu Inicjatyw Obywatelskich dla Zielonego Pierścienia Warszawy („One Ring”). Porozumienie obejmuje obecnie kilkanaście środowisk i inicjatyw; ich liczba oraz zakres geograficzny i społeczny ich działań rosną z tygodnia na tydzień.

Celem Porozumienia Inicjatyw dla Zielonego Pierścienia Warszawy jest wsparcie społeczne dla projektu pierścienia oraz wywarcie wpływu na samorządy lokalne wszystkich szczebli, ugrupowania polityczne, planistów i decydentów, a także budowa szerokiej platformy poparcia celem wprowadzenia Zielonego Pierścienia do obiegu prawnego jako integralnego i obowiązującego elementu ładu przestrzennego w i wokół aglomeracji warszawskiej.

Pierwszym samorządem, który odwiedzili przedstawiciele Zielonego Pierścienia Warszawy była Kobyłka.

Tak o spotkaniu napisał Mirosław Kaznowski z Zielonego Warszawskiego Ringu:

„Bardzo owocne spotkanie ze świetną Panią Burmistrz Edytą Zbieć i doskonałym ekspertem z dziedziny ochrony środowiska Lechem Urbanowskim. Wróciliśmy zmotywowani i pełni nadziei, że są też inni, którzy również tak jak my, widzą potrzebę reagowania na to wszystko, co się dzieje wokół nas. Solidarność buduje i wierzę, że z takim podejściem doprowadzimy do realizacji oddolnej inicjatywy mieszkańców Zielony Pierścień Warszawy/One Ring Warsaw i innych projektów na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców i zabezpieczenia cennych zasobów dla nas i kolejnych pokoleń. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia wkrótce!”

Pod postem wielu włodarzy podwarszawskich gmin zaprosiło do siebie przedstawicieli Pierścienia.

Tak o dalszych planach pisze oficjalna strona Zielonego Pierścienia:

„Ruszyliśmy w trasę!

Inicjatywa nabiera rozpędu, zatem czas rozpocząć kampanię informacyjną skierowaną do samorządów. Zależy nam na zbudowaniu szerokiej koalicji, przyjmując wstępne deklaracje poparcia dla idei utworzenia Zielonego Pierścienia wokół miasta Warszawy.

Dzisiaj zostaliśmy ciepło przyjęci przez Panią Edyta Zbieć, Burmistrz Miasta Kobyłka zlokalizowanego po wschodniej stronie Warszawy.

Po przedstawieniu wstępnych założeń projektu, celów inicjatywy oraz planów na najbliższy okres, porozmawialiśmy szerzej na temat wyzwań, z którymi zmierza się Urząd Miasta, w kontekście rozproszonej zabudowy, ochrony środowiska i stabilności klimatycznej regionu.

Kreuje się podobny obraz. Urząd zmaga się z wyzwaniami związanymi z nadmiernymi wycinkami, intensywnie prowadzoną gospodarką leśną, kurczącymi zasobami wodnymi oraz problemami na tle egzekucji przepisów prawa i ograniczeniami związanymi z przepisami dot. zagospodarowania przestrzennego.

Sytuacja ta nie jest wyjątkowa. W każdej gminie wokół Warszawy pojawiają się podobne wyzwania. Dlatego właśnie Inicjatywa Zielonego Pierścienia jest tak kluczowa w rozwiązaniu powszechnych problemów metropolii.

Cieszy nas mocno fakt, że Pani Burmistrz doskonale rozumie potrzebę ochrony cennych zasobów przyrodniczych dla zabezpieczenia bezpieczeństwa wodnego, żywnościowego oraz społecznego, a miasto w sposób właściwy reaguje na problemy. Było to bardzo owocne spotkanie, podczas którego wymienialiśmy się pomysłami i konkretnymi propozycjami współpracy.

Jesteśmy dobrej myśli, że pozyskaliśmy kolejnych wartościowych strategicznych sojuszników, oraz że była to pierwsza z wielu wizyt w Mieście Kobyłka”.

Więcej informacji

Partnerzy