ZMP pamięta o Ukrainie w Tarnowie

Inne Opublikowano: 25.02.2023
Tarnów_-_składanie_kwiatów.jpg
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a delegacja złożyła kwiaty pod tablicą hotelu Bristol.

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2023 roku przed hotelem i restauracją Bristol w Tarnowie, w miejscu, które było siedzibą władz Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL), a jest obecnie symbolem aspiracji Ukrainy do wolności, wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą przy Bristolu złożyli: prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, konsul honorowy Ukrainy, Bartłomiej Babuśka, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski, przedstawiciele Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) z Elitą Cakule, kierownikiem projektów międzynarodowych, a także obywatelki i dzieci ukraińskie, które znalazły schronienie w tym mieście. W uroczystości wzięli również udział reprezentanci Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Maciejem Aulakiem, dyrektorem Departamentu Programów Pomocowych. 

Warto przypomnieć, że Tarnów był w 1920 roku „stolicą” Ukraińskiej Republiki Ludowej (więcej informacji w załączonym materiale). Przed ponad stu laty, na mocy porozumienia atamana Semena Petlury z Józefem Piłsudskim, w hotelu Bristol stacjonował rząd ukraiński na uchodźstwie. Kiedy rząd URL podjął decyzję o ewakuacji do Polski, 20 listopada Zbrucz przekroczyli przedstawiciele instytucji cywilnych, nazajutrz to samo uczyniła armia. Kolejna próba wywalczenia niepodległości Ukrainy nie przyniosła sukcesu. Agendom rządowym URL jako siedzibę wskazano właśnie miasto Tarnów. Większość instytucji rozlokowano w hotelu Bristol przy ul. Krakowskiej. To tutaj 1000 ukraińskich urzędników stanowiących elitę intelektualną Ukrainy pracowało nad aktami, które miały powołać do życia niepodległą Ukrainę. Historia potoczył się jednak inaczej. W latach 20. w Tarnowie działały też: Ukraiński Związek Kobiet, Związek Ukrainek, Ukraiński Chór, Ukraińskie Towarzystwo Buchalterów, tutaj założono Ukraiński Uniwersytet Narodowy.

- Dzisiaj jest to miejsce symboliczne dla Ukraińców i dla nas. Te aspiracje Ukrainy tutaj mocno wybrzmiewają. To co się wydarzyło w ostatnich 12 miesiącach, to jest absolutnie bohaterski przykład walki o swoje państwo. Wspominamy żołnierzy, armię ukraińską, ale również całe społeczeństwo Ukrainy, które zjednoczyło się pomimo wewnętrznych podziałów. Dzisiaj to jest jeden naród walczący przeciwko agresorowi. Polska, w tym tarnowianie, zdali swój ogromny egzamin, pomagając uchodźcom. Przyjęliśmy ich w domach, są dzisiaj wśród nas – mówił Roman Ciepiela przed hotelem Bristol, prezydent Tarnowa. 

- Do Tarnowa przyjechali przedstawiciele wielu polskich miast. Wspólnie staramy się wspierać Ukrainę i pomagać, na ile społeczności lokalne są w stanie. Jest to dla nas honor, że możemy Was gościć, bo jesteście bardzo dzielnym narodem. Sława Ukrajini! - powiedział Andrzej Porawski do przybyłych na tę uroczystość Ukraińców. 

- Jest to bardzo przykra rocznica. Od roku trwa eskalacja bandyckiej agresji. Z drugiej strony od roku jesteśmy świadkami absolutnie niemającego precedensu w historii konfliktu. Nigdy chyba w dotychczasowej historii postsowiecka Rosja Putina nie ma tak wybijanych zębów przez bohaterski naród ukraiński, który od roku broni Europy i broni cywilizacji Zachodu - podkreślał konsul honorowy Ukrainy, Bartłomiej Babuśka. - My jako Polacy wszyscy pomagamy w jakiś sposób od roku. Mówiło się, że ten zapał po roku się wypali. Jak widzicie, nic takiego się nie stało, cały czas okazujemy naszym braciom z Ukrainy bardzo dużo życzliwości i bardzo dużo pomocy. Okazaliśmy się praktycznie jednym narodem, który bez żadnych konfliktów koegzystuje na terytorium Polski. Miejmy nadzieję, że ten konflikt się szybko skończy, ale jeżeli Putin będzie chciał go kontynuować, to doprowadzi Rosję do ruiny i jej końca.

Na pierwszym planie R. Ciepiela i A. Porawski. Fot. Arch. ZMP


Prezydent Tarnowa składa wiązankę. Fot. Arch. UM Tarnowa


Andrzej Porawski składa hołd. Fot. Arch. ZMP


Kwiaty składa delegacja z Norwegii. Fot. Arch. UM Tarnowa


Obywatelki i dzieci ukraińskie z kwiatami. Fot. Arch. UM Tarnowa

Podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego 2023 r. hymn Ukrainy odegrał zespół TJ Collective, który specjalnie na tę okazję nauczył się wykonania tego utworu. Zebrani w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie wysłuchali go na stojąco. Fot. Arch. ZMP

Załączniki:
Tarnów stolicą Ukrainy - 1
Tarnów stolicą Ukrainy - 2

Pozostałe aktualności

Inne
2024-06-26_133030.png
Odporność budujmy na zaufaniu. Seminarium FRL – zapis wideo, prezentacje
Doświadczenia z funkcjonowania systemu „obrony kompletnej”(Total Defence) zaprezentowali eksperci z Norwegii podczas seminarium FRL. Polscy samorządowcy rozmawiali o powstającej u nas ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Inne
grafa-frl-N2-WWW-1920x1080.jpg
Obrona i ochrona mieszkańców – transmisja Forum Rozwoju Lokalnego
O roli miast w systemie ochrony i obrony mieszkańców, o doświadczeniach norweskich w tej dziedzinie, a także o projektowanych polskich rozwiązaniach mowa będzie podczas dzisiejszego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Inne
grafa-frl-N2-2-1920x1080.jpg
Obrona i ochrona mieszkańców – zapraszamy na kolejne Forum Rozwoju Lokalnego
O roli miast w systemie ochrony i obrony mieszkańców, o doświadczeniach norweskich w tej dziedzinie, a także o projektowanych polskich rozwiązaniach mowa będzie podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Inne
IMG-20240307-WA0004.jpg
Ponad 10 tysięcy uczestników. Kończy się cykl Forum Rozwoju Lokalnego
Dobiega końca realizacja Programu „Rozwój lokalny”. To projekt, który wdraża Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a którego ostatecznymi beneficjentami jest 29 polskich małych i średnich miast zagrożonych kryzysem.
Inne
www_urząd_w_chmurze.png
Urząd w chmurze - darmowy webinar
ZMP wraz z Ministerstwem Cyfryzacji oraz MFiPR zapraszają na darmowy webinar, w ramach Forum Rozwoju Lokalnego, dla zainteresowanych rozwiązaniami chmurowymi mogącymi wspierać pracę urzędu miasta. Zarezerwuj sobie termin: 13.09.
Inne
Włocławek-podsuma_Ciepło_cię_widzieć.jpg
Jak wspomagać społeczność lokalną w czasie kryzysu – rekomendacje Włocławka
W grudniu 2022 r. Włocławek zakończył program „Ciepło Cię widzieć". Była to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom rekomendacje, jakie wypracowano w trakcie realizacji projektu.

Partnerzy