Związek Miast Polskich liczy już 360 miast! Witamy nowe miasta w ZMP

Opublikowano: 17.06.2024
Liczba_miast__www_ramka_szara.jpg
Aż cztery nowe miasta przysłały w ostatnich dniach swoje uchwały o przystąpieniu do ZMP. Zarząd Związku przyjął je do grona członków na posiedzeniu 17 czerwca br. Witamy w Związku Chrzanów, Czarnków, Leżajsk oraz Włodowice!

Chrzanów – to liczące ponad 44 tysiące mieszkańców miasto położone w województwie małopolskim przy autostradzie A4. W 30 minut można dojechać stąd do Krakowa, w 20 minut do Katowic, a na narty - w godzinę. Mieszkańcy mogą korzystać z kolei ogólnopolskiej (rzez teren gminy Chrzanów przebiegają także dwie ważne linie kolejowe) i położonych w pobliżu dwóch lotnisk: Kraków Airport (35 km) oraz Katowice Airport (60 km). Ale mają też blisko do lasów i nad jeziora.

chrzanow.pl

Miasto leży w historycznej Małopolsce, w dawnej Ziemi Krakowskiej. Położenie na granicy dwóch regionów o znacznym potencjale ekonomicznym, społecznym i kulturowym - Małopolski i Śląska – to jeden z najważniejszych atutów miasta.

Chrzanów to przyjazne, konkurencyjne i atrakcyjne środowisko dla rozwoju biznesu. Stąd bardzo wiele inwestycji realizowanych w mieście w ostatnich latach. Co ważne - to nie tylko intensywne działania gminy - bardzo aktywni są także inwestorzy prywatni. Warto wspomnieć choćby o rozbudowie zakładu Dan Cake w Kościelcu (wartej 71,8 mln zł), rozbudowie zakładu Valeo przy A4 (wartej 179 mln zł), rozbudowie zakładu Swisspor w Kroczymiechu (wartej ok. 50 mln zł), budowie nowych osiedli mieszkaniowych (5 budynków, 176 mieszkań i 6 budynków, ponad 200 mieszkań) oraz dwóch bloków mieszkalnych.

Chrzanów ma swój charakter, jest unikatowy, pewny siebie, z poczuciem humoru i dystansem. Ma wiele zalet, dla których warto tu żyć.

Więcej informacji

Czarnków położony jest w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. W mieście znajduje się siedziba władz powiatowych, miejskich i gminnych. W kierunku północnym znajduje się większy ośrodek miejski: Piła w odległości ok. 35 km, Poznań – 70 km, Trzcianka – 23 km.

czarnkow.pl

Miasto leży na granicy Pojezierza Chodzieskiego i Kotliny Gorzowskiej, w mikroregionie Doliny Dolnej Noteci. Jest to korzystna lokalizacja, ale naturalnie ogranicza dalszy rozwój miasta w tych formach terenowych (w kierunku północnym rz. Noteć, w pozostałych kierunkach wysokie pofałdowane wzniesienia). Krajobraz jest atrakcyjny pod względem przyrodniczym i kulturowym dla turystyki i rekreacji. Szczególnie atrakcyjne są wały moren spiętrzonych, które występują na krawędzi wysoczyzny wokół miasta. Ze względu na ukształtowanie terenu otoczenie miasta zwyczajowo nazywane jest Szwajcarią Czarnkowską.

W kierunku północnym obszar miasta ogranicza rzeka Noteć. Po obu stronach jej brzegu zlokalizowane są obszary NATURA 2000 . Przez Czarnków przebiegają szlaki turystyki wodnej, rowerowej i pieszej. Miasto położone jest w strefie pokładów wód geotermalnych o temperaturze od 95 stopni do 100 stopni C.

Więcej informacji

Leżajsk jest jednym z najstarszych miast Polski południowo - wschodniej. Prawa miejskie otrzymał od króla Władysława Jagiełły w 1397 roku. Położony jest w północno - wschodniej części woj. podkarpackiego u podnóża wschodniej krawędzi Płaskowyżu Kolbuszowskiego, tuż nad doliną Sanu.

mistolezajsk.pl

Liczy około 15 tys. mieszkańców. Około 24 % powierzchni miasta zajmują lasy. W Leżajsku i okolicach znajduje się wiele zabytków i pomników przyrody: rezerwat przyrody „Las Klasztorny”, aleja drzew zabytkowych z końca XIX wieku, aleja lipowa, a także ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Prowadzona jest hodowla głuszców i danieli.

Malownicze położenie, nieskażone środowisko naturalne, krystalicznie czysta woda pitna i duża ilość wysokiej klasy obiektów zabytkowych czynią miasto Leżajsk niezwykle atrakcyjną miejscowością dla turystów, wczasowiczów, melomanów i pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Leżajskiego (około 250 000 pielgrzymów i turystów rocznie). Leżajsk jest również miejscem pielgrzymek Żydów z całego świata, którzy przybywają rok rocznie na grób słynnego cadyka Elimelecha zmarłego w 1787 r. (około 10 000 rocznie).

Miasto jest ważnym centrum administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i oświatowym dla okolicznych miejscowości i posiada dogodne połączenia kolejowe i autobusowe z wieloma większymi miejscowościami w kraju. Najbliższe przejścia graniczne znajdują się w Korczowej oddalonej o około 70 km i Medyce oddalonej o około 80 km. Jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym woj. podkarpackiego.

Więcej informacji

Włodowice od 1 stycznia 2023 roku oficjalnie stały się miastem. Ponownie. Historycznie Włodowice były niegdyś miastem. W 1870 r. car Rosji zabrał osadzie prawa miejskie za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym i walkę o niepodległość. Prawa miejskie Włodowice odzyskały po 152 latach. W 2020 Włodowice obchodziły 800-lecie pierwszej wzmianki wpisanej o mieście.

wlodowice.pl

Są najmniejszym w województwie śląskim, lecz z powodu posiadanego ogromnego potencjału przyrodniczego, kulturowego, gospodarczego i historycznego, mają możliwość prężnego rozwoju.

Władze gminy pozyskały jak dotąd wiele środków pochodzących z Unii Europejskim na rozwój. Na 96 gmin wiejskich w województwie śląskim, Włodowice zajęły pod tym wzglądem 18. miejsce. Inwestowały m.in. w kluczowe drogi, energię odnawialną, miejsce przesiadkowe w Rudnikach, na remont i fotowoltaikę w szkołach. Budynek byłej szkoły w Rzędkowicach został zmodernizowany na potrzeby Domu Senior+.

Miasto posiada chroniony przez konserwatora zabytków unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny, z którego promieniście rozbiegają się ulice. Rynek jest nowocześnie odnowiony i służy często ludziom jako miejsce przesiadkowe, w różnych kierunkach, a w sezonie letnim głównie na Jurę. Opodal w gminie znajdują się Skały Rzędkowickie, które przyciągają miłośników wspinaczki.

Więcej informacji

Partnerzy