Związek Miast Polskich liczy już 373 miasta! Witamy nowe miasta w ZMP!

Opublikowano: 15.11.2024
Nowe_miasta_w_ZMP-Listopad_2024-373.jpg
Uchwały o przystąpieniu do Związku przesłało pięć kolejnych miast – Augustów, Brzesko, Konstancin-Jeziorna, Morawica i Radzyń Podlaski. Podczas posiedzenia w Warszawie 15 listopada Zarząd przyjął je w poczet miast członkowskich Związku Miast Polskich

Augustów

31 października br. radni miasta jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu Augustowa do ZMP. A właściwie o powrocie, bo Augustów należał już do Związku Miast Polskich od 24 marca 1999 r. do 30 marca 2017 r.

W uzasadnieniu do Uchwały napisano m.in.:

Perspektywa przystąpienia do Związku Miast Polskich jest propozycją dla Miasta Augustowa interesującą oraz stwarzającą nowe możliwości rozwojowe. Związek Miast Polskich od 1990 roku tworzy najnowszą historię polskiej, odrodzonej samorządności. Jest największą tego typu organizacją w Polsce (...).

Augustów to miasto w województwie podlaskim, liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców. Jest otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. W 2014 r. Augustów został uhonorowany tytułem „Najmilszego miasta w Polsce” w 2. edycji projektu „Milka. Wybierzmy najmilsze miasto w Polsce”.

Augustów zawdzięcza swoje powstanie królowi Zygmuntowi II Auguście. Krążą dwie legendy o powstaniu miasta. Jedna z nich mówi o tym, że król podczas polowania zabłądził w Puszczy, gdzie znalazł schronienie u gościnnego mieszkańca tych terenów. Druga opowiada o pierwszych spotkaniach króla Zygmunta II Augusta i Barbary Radziwiłłówny w augustowskich lasach. Faktem jest, że król Zygmunt II August zachwycił się tymi terenami i postanowił założyć tu miasto.
17 maja 1557 r. Augustów otrzymał prawa miejskie magdeburskie. Augustów swoją nazwę i herb (w którym widnieją splecione ze sobą inicjały S.A. – Sigismundus Augustus) zawdzięcza swojemu założycielowi – ostatniemu królowi z dynastii Jagiellonów.

Miasto powstało jako centrum wymiany handlowej dla okolicznych wsi, przebiegał przez nie ważny trakt wiążący wschodnie krańce Rzeczypospolitej poprzez Grodno z portami bałtyckim – Królewcem i Gdańskiem oraz z Poznaniem.

Współczesny Augustów to atrakcyjny i nowoczesny ośrodek turystyczny. W 1993 r. miasto uzyskało pełen status uzdrowiska. Fundusze przedakcesyjne i unijne umożliwiły budowę bulwarów spacerowych nad rzeką Nettą i jeziorem Necko oraz wyłożenie kostki brukowej na rynku.
W 1999 r. otwarto w Augustowie pierwszy w Polsce wyciąg do nart wodnych. Miasto w końcówce lat 90-tych stało się polskim zagłębiem szkutniczym: działają tu stocznie jachtowe Balt Yacht oraz Ślepsk, należące do największych przedsiębiorstw tego typu w Polsce i eksportujące większość produkcji do Europy Zachodniej. W Augustowie zlokalizowany jest także jeden z najnowocześniejszych zakładów przemysłu tytoniowego w Europie należący do koncernu British American Tobacco. W 2014 r. otwarta została obwodnica Augustowa, która usunęła ruch ciężarowy z miasta.

Więcej

Brzesko

Decyzję o przystąpieniu do ZMP radni Brzeska podjęli 30 października br.

Miasto leży w województwie małopolskim, jest siedziba powiatu brzeskiego i gminy miejsko-wiejskiej Brzesko. Przez miasto przebiega linia kolejowa Kraków-Medyka. Gmina Brzesko leży na skrzyżowaniu szlaków Kraków – Rzeszów – Nowy Sącz. Ma bezpośredni dostęp do autostrady A4, linii kolejowej i zaledwie 45 minut jazdy samochodem do międzynarodowego portu lotniczego Kraków Balice. Te atuty sprawiają, że Brzesko jest idealnym miejscem na bazę logistyczną.

Na koniec roku 2023 gminę Brzesko zamieszkiwało 35,2 tys. mieszkańców.

Brzesko pierwszy raz uzyskało lokację miejską w 1289 roku, jednak w 1317 r. zostało zdegradowane. Ponownie prawa miejskie otrzymało w 1385 roku od królowej Jadwigi.

W Brzesku znajduje się znany Browar Okocim, założony przez Jana Ewangelistę Goetza w 1845 r. Tutaj działa CAN-PACK S.A. – jeden z większych producentów puszek napojowych na świecie.

W mieście warte zobaczenia są neobarokowy kompleks pałacowo-parkowy Goetzów z XIX w., kościół pw. św. Jakuba z XIV w. oraz zabytkowe cmentarze: wojenne z czasów I wojny światowej (nr 275, 276, 277) i cmentarz wyznania mojżeszowego z ok. trzystoma nagrobkami.

Planując swój wolny czas mieszkańcy Brzeska mogą korzystać z krytej pływalni, kortów tenisowych, toru kręglarskiego, bowlingu, boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią, pełnowymiarowych hal sportowych, stadniny koni, szlaków turystycznych pieszych i rowerowych oraz tężni solankowej. W Brzesku funkcjonuje też Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne, kino, Muzeum Regionalne, puby i restauracje. W odległości zaledwie 60 km od Brzeska znajduje się Kraków z jedną z najlepszych ofert kulturalnych w Polsce. Zakopane, stolica polskich Tatr jest oddalona od Brzeska o 120 km.

Więcej

Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna – jedyne uzdrowisko na Mazowszu - to wyjątkowe miejsce. Warto tu przyjechać nie tylko dla słynnej tężni solankowej. Na wszystkich odwiedzających czekają rezerwaty przyrody, szlaki rowerowe, zabytkowe wille i pałace oraz położone wśród lasów sosnowych wysoko wyspecjalizowane zakłady lecznicze i rehabilitacyjne.

Konstancin-Jeziorna ma bardzo ciekawą historię, sięgającą końca dziewiętnastego stulecia, kiedy to rodzina hrabiów Potulickich postanowiła stworzyć miasto-ogród rozciągające się wzdłuż rzeki Jeziorki.

Miasto posiada status uzdrowiska. Jego podstawą były i są naturalne warunki niezbędne do prowadzenia lecznictwa: baza szpitalna i sanatoryjna, mikroklimat, walory przyrodnicze i estetyczne krajobrazu i naturalne źródła solanki. Już w 1903 r. na granicy Konstancina i Skolimowa w willi Hugonówka (nazwanej tak od imienia fundatora, Hugona Seydla) powstał pierwszy zakład przyrodoleczniczy. Wnętrza, choć dosyć skromne, spełniały wszystkie wymogi higieniczne i sanitarne. Oprócz pokoi hotelowych z łazienkami znajdowały się tam: salon i czytelnia, salka gimnastyczna, sale do zabiegów leczniczych, inhalatorium i dwie sale wypoczynkowe. Zaprojektowane i wybudowane tarasy służyły tzw. kąpielom słonecznym i wdychaniu czystego, przepojonego żywicznymi olejkami powietrza. Konstancin zyskał sławę stacji klimatycznej i cieszył się dużą popularnością wśród bogatych mieszkańców Warszawy.

Wielkim bogactwem Konstancina-Jeziorny są okoliczne rezerwaty przyrody i lasy, dzięki którym powietrze jest tutaj nad wyraz czyste i przesycone eterycznymi olejkami. Ozdobę krajobrazu stanowi Wisła. Królowa polskich rzek rozlewa się bowiem u południowych bram stolicy szeroko na kilometr.

Konstancin-Jeziorna jest atrakcyjny o każdej porze roku. To idealne miejsce do spacerów i dłuższych pieszych wycieczek. Przechadzki po Parku Zdrojowym lub wzdłuż rzeki Jeziorki nawet mało wprawionym nie powinny przysparzać większych trudności. Można również skorzystać z przygotowanych tematycznych szlaków turystycznych. Wśród tras przyrodniczych są na przykład kajakowa i ornitologiczna, a wśród kulturowych – szlak Stefana Żeromskiego. Jest też ścieżka dedykowana filmowemu aspektowi konstancińskiej rzeczywistości. Kręcono tu bowiem sceny do wielu znanych i lubianych filmów oraz seriali. Sukcesywnie poszerzana jest też sieć ścieżek rowerowych. Gminę można podziwiać również spływając kajakiem po rzece Jeziorce.

Konstancin-Jeziorna tętni życiem, a najlepszym tego dowodem jest bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych.

Więcej

Morawica

Leżąca w woj. świętokrzyskim Morawica to jeden z najlepszych samorządów w Polsce. Nie tylko zajmuje czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach i konkursach, ale także jest liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Ponad 25-letnie zarządzanie gminą przez wójta, a po uzyskaniu praw miejskich w 2017 burmistyrza Mariana Burasa sprawiło, że dziś gmina Morawica to doskonałe miejsce do inwestowania i zamieszkania, a na arenie krajowej jest uznaną marką. Dynamicznie rozwija się tu budownictwo mieszkaniowe. Od 1990 r. liczba mieszkańców wzrosła o ponad 50% i dziś przekroczyła granice 15.600. W dalszym ciągu w gminie znajdują się doskonałe kompletnie uzbrojone tereny pod budownictwo mieszkaniowe.

Wzrost liczby mieszkańców oraz napływ nowych inwestorów powodują rozwój gospodarczy wielu sektorów biznesu. Dla nowych inwestorów Gmina dysponuje około 65 ha gruntów przeznaczonych pod przemysł i usługi z czego blisko 36 ha zostało włączonych do Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice (teren w Dębskiej Woli). Inwestując na gruntach z SSE przedsiębiorca może ubiegać się o częściowe zwolnienie z podatku dochodowego w zależności od wysokości zainwestowanych środków.

Przygotowanie gruntów inwestycyjnych w Morawicy i jakość obsługi inwestora były w przeszłości wielokrotnie oceniane przez niezależne instytucje. Gmina może się poszczycić certyfikatami Grunt na medal, Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, tytułem Złota Lokalizacja Biznesu oraz godłem promocyjnym Teraz Polska. Gmina od wielu lat w prestiżowych rankingach zajmuje czołowe miejsca. Największe jednak uznanie to decyzje przedsiębiorców z Polski, Szwecji, Francji i Niemiec, którzy swój kapitał ulokowali właśnie tutaj. Firmy te stale się rozwijają, inwestują, angażują się w życie lokalnej społeczności. Ich sposób funkcjonowania jest dla kolejnych inwestorów najlepszą rekomendacją.

Dziś w Gminie Morawica zarejestrowanych jest ponad 1300 podmiotów gospodarczych. Od 2000 roku działa na terenie gminy Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Morawica. Jest ono sposobem na aktywizację ludzi biznesu do działań na rzecz społeczności lokalnej.

W gminie Morawica z roku na rok jest rozbudowywana i modernizowana infrastruktura drogowa, wodno-kanalizacyjna, gazowa i oświetleniowa, ale także ta, na którą składają się obiekty użyteczności publicznej. Gmina inwestuje w rozwój infrastruktury sportowej i kulturalnej. To tutaj powstały takie inwestycje jak Kryta Pływalnia „KORAL” o unikatowej niecce ze stali nierdzewnej.

W Morawicy widać, jak może sprawnie funkcjonować społeczeństwo obywatelskie. Na tym terenie, oprócz 13 jednostek OSP, funkcjonuje blisko 40 innych organizacji pozarządowych. Są one animatorami życia edukacyjnego, kulturalnego i sportowego.

Więcej

Radzyń Podlaski

Radzyń Podlaski - miasto powiatowe w województwie lubelskim leżące nad rzeką Białką (dopływem Tyśmienicy), zajmuje powierzchnię 19 km kw. Mieszka w nim ok. 16,5 tys. osób.

W Radzyniu Podlaskim krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 19 łącząca trzy duże ośrodki miejskie wschodniej Polski: Białystok, Lublin, Rzeszów, stanowiąca europejski korytarz transportowy prowadzący z krajów bałtyckich w kierunku Słowacji oraz droga krajowa nr 63 prowadząca do przejścia granicznego z Białorusią w Sławatyczach. Oddalone jest od stolicy województwa - Lublina o ok. 75 km.

Miasto Radzyń Podlaski jest siedzibą władz samorządowych miasta i powiatu radzyńskiego, wielu urzędów i instytucji obsługujących mieszkańców. To także znaczący ośrodek handlowo - usługowo - przemysłowy województwa lubelskiego. Największym zakładem produkcyjnym w mieście jest Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” - znany w Polsce producent serów długodojrzewających. Inne znaczące przedsiębiorstwa to: Fabryka Narzędzi Chirurgicznych należąca do koncernu B. Braun, Górnicza Fabryka Narzędzi, Spółdzielnia Zakład Pracy Chronionej „Simena”, zakłady produkcyjne przemysłu ciastkarskiego, zakład przetwórstwa owoców i warzyw, firmy transportowe.

Radzyń Podlaski jest miastem atrakcyjnym turystycznie, choć wciąż mało znanym i nieodkrytym. Jego ozdobę stanowi zespół pałacowo-parkowy z połowy XVIII wieku z bogatą dekoracją rzeźbiarską, najdoskonalszy w Polsce przykład tego typu budowli. Założenie pałacowo - parkowe w Radzyniu Podlaskim zostało ukształtowane ostatecznie w latach 1750 - 1759 dla gen. artylerii litewskiej, marszałka Trybunału Koronnego Eustachego Potockiego.

Promocji walorów turystycznych miasta i powiatu służyć ma powołana marka turystyczna: Radzyńska Kraina Serdeczności.

Więcej


Zdjęcia: portale informacyjne Urzędów Miejskich

Partnerzy