Komunikat

Opublikowano: 10.05.2020
logo-zmp-2.jpg
Obecnie nie są zarządzone żadne wybory, a spisy wyborców przygotowuje się DO KONKRETNYCH WYBORÓW. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem.

Komunikat

1. W dniu 9 maja weszła w życie ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (Dz. U. poz. 827).

2. W dniu 9 maja 2020 r. został opublikowany pierwszy akt wykonawczy do tej ustawy, wydany na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy – rozporządzenie w sprawie przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz operatorowi wyznaczonemu w związku z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (Dz. U. poz. 828). Określa ono „szczegółowy tryb i formę przekazania spisu wyborców” (§ 1 rozporządzenia).

3. Państwowa Komisja Wyborcza w informacji z dnia 9 kwietnia 2020 r. zaznaczyła, że proces wyborczy „musi opierać się na jasnych i jednoznacznych normach wyprowadzanych wprost z Konstytucji”, oraz że „prawo wyborcze musi być stabilne, w szczególności proces jego modyfikacji nie może budzić żadnych wątpliwości prawnych”.

4. Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie z dnia 7 maja 2020 r. stwierdziła, że „głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym: 1) wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców”;

5. Obecnie nie są zarządzone żadne wybory, w których głosowanie – a więc kluczowy element procedury wyborczej – odbywałoby się na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. Wybory, w których głosowania nie przeprowadzono w dniu 10 maja 2020 roku, zostały zarządzone w innym trybie niż określony w ustawie z dnia 6 kwietnia 2020 r. Kalendarz wyboczy, załączony do postanowienia o zarządzeniu tychże wyborów, nie został zrealizowany przez organy wyborcze.

6. Spisy wyborców przygotowuje się po zarządzeniu wyborów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, który jest załącznikiem do postanowienia o zarządzeniu wyborów (art. 26 § 4 kodeksu wyborczego). Spisy wyborców przygotowuje się DO KONKRETNYCH WYBORÓW. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem, do czego zobowiązuje organy władzy publicznej art. 7 Konstytucji.

7. Zgodnie z ustawą, będą musiały m.in. zostać powołane „gminne obwodowe komisje wyborcze”. Po ich ukonstytuowaniu i wyłonieniu ich przewodniczących będzie możliwe wykonanie § 2 rozporządze­nia, to znaczy osobiste przekazanie im spisu wyborców, przygotowanego do tych wyborów.

8. Po zarządzeniu wyborów, przygotowane do tych wyborów spisy wyborców będą mogły być przekazane, zgodnie z § 3 w/w rozporządzenia, „operatorowi wyznaczonemu w dniu wejścia w życie ustawy” z dnia 6 kwietnia 2020 r.

9. Jak wynika z załączonej opinii prawnej, dane ze spisu wyborców, przygotowanego po zarządzeniu wyborów Prezydenta RP, będą musiały być zabezpieczone hasłem, ponieważ ww. rozporządzenie, jako akt niższego rzędu, nie może wyłączyć przepisów aktów rangi ustawowej, dotyczących ochrony danych osobowych, z którymi powinno być zgodne.

W załączeniu materiały źródłowe, o których mowa w komunikacie.

Biuro Związku Miast Polskich, 10 maja 2020 r.

Więcej informacji

Załączniki:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH z dnia 9 maja 2020 r. w sprawie przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz operatorowi wyznaczonemu w związku z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.
Informacja PKW z dnia 9 kwietnia 2020 r.
Kodeks wyborczy art. 26
Komunikat PKW z dnia 7 maja 2020 r.
Opinia w sprawie przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborczych 2020-05-10
Stanowisko RM w sprawie wyborów 10 maja 2020 r.
Ustawa w sprawie wyborów korespondencyjnych

Partnerzy