Miasta i doradcy ZMP rozpoczynają wdrażanie Planów Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego

Inne Opublikowano: 16.07.2021
Znamy już zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. MFiPR poinformowało, że 29 miast otrzyma łącznie ponad 102 mln euro.

Jak ważny był to konkurs dla uczestniczących miast świadczą słowa wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego (laureata konkursu), Mikołaja Kostki, który na swoim profilu na Facebooku napisał, że to zwycięstwo to jeden z najważniejszych dni w jego kilkunastoletniej pracy samorządowej, dodając: „3,5 mln euro z Funduszy Norweskich trafi do Ostrowa Wielkopolskiego na realizację zadań, dzięki którym nasze miasto będzie jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom i środowisku przyrodniczemu. Jednak nie kwota dofinansowania jest tu najważniejsza. Dużo bardziej cenię sobie to, w jaki sposób nasz projekt, który zyskał uznanie polskich i norweskich ekspertów powstawał i czym może to skutkować. Dzięki świetnemu zespołowi pracowników Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim i wsparciu doradców ze Związku Miast Polskich najpierw dokonaliśmy diagnozy tego, co nam w Ostrowie dolega. Pomagały nam w tym opinie wyrażone przez młodych ostrowian, ostrowskich przedsiębiorców i osób zaangażowanych społecznie. Szukaliśmy pomysłu na miasto do 2050 roku, na Ostrów, w którym chcemy mieszkać, uczyć się, pracować, odpoczywać, wychowywać nasze dzieci, zestarzeć się. Wkrótce startujemy z realizacją tej wizji. Odważnej, ale realnej. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie i zapraszam do dalszej współpracy.”

Podobne projekty w całej Polsce zrealizuje dalszych 28 małych i średnich miast. Wiemy, że miasta intensywnie przygotowują się do wdrożenia zaplanowanych działań. Pierwszym zadaniem będzie niestety musiało być dostosowanie zakresów realizowanych zadań i budżetów do przyznanej kwoty dofinansowania, oraz identyfikacja źródeł finansowania dla działań uzupełniających, ale po niedawnych prezentacjach założeń FIS i KPO należy do tego podchodzić optymistycznie.

Intensywnie przygotowują się do tej pracy także doradcy Związku Miast Polskich, którzy będą mieli przyjemność kontynuować współpracę ze zwycięskimi miastami, pomagając wdrażać działania, wspólnie zaplanowane z zespołami miejskimi i mieszkańcami na poprzednim etapie konkursu, a które będą finansowane ze środków EOG oraz z innych źródeł.

13-14 lipca, na wewnętrznych warsztatach dla doradców miast w Paprotni, przygotowywaliśmy się do tego zadania. 


Zapowiada się zatem intensywny czas. Oferta Związku Miast Polskich dotyczy jednak nie tylko laureatów konkursu, ale także finalistów – czyli wszystkich uczestników II etapu konkursu, o których nie zapominamy, a także szerzej - miast członkowskich Związku Miast Polskich. Uruchamiamy bowiem Sieci Wymiany Doświadczeń w kluczowych obszarach dla rozwoju miast. Sieci będą funkcjonowały poprzez spotkania online i bezpośrednie oraz poprzez wizyty studyjne. Z pewnością zasilą one naszą bazę dobrych praktyk zarządzania rozwojem lokalnym.

Pracy dla miast towarzyszyć będzie oczywiście wykorzystanie Monitora Rozwoju Lokalnego, który jest jednym z głównych narzędzi wypracowanych w ramach projektu predefiniowanego, a który ostatnio otworzył podwoje kolejnego portalu, tym razem w zakresie przedsiębiorczości https://przedsiebiorczosc.monitorrozwoju.pl/. Poprawa systemów monitorowania rozwoju jest bowiem jednym z priorytetów programu. Pracujemy również nad kolejnymi odsłonami Forum Rozwoju Lokalnego.

Zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka i strony www.miasta.pl, na których będziemy informowali na bieżąco o kolejnych etapach prac w ramach programu Rozwój Lokalny oraz innych działaniach ZMP dla miast.

O wynikach konkursu pisaliśmy już wcześniej - https://www.miasta.pl/aktualno... i https://www.miasta.pl/aktualno...

Więcej informacji

Załączniki:
Komunikat Zarządu ZMP - Program „Rozwój Lokalny”

Pozostałe aktualności

Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Komunikacja–partycypacja–współzarządzanie. Relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Miasta, które są liderami w dziedzinie zarządzania i partycypacji mieszkańców– to główni bohaterowie Forum Rozwoju Lokalnego, które 24 lutego odbyło się w Tarnowie. Rozmawialiśmy o dialogu, włączen...
ZMP pamięta o Ukrainie w Tarnowie
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a ...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy dziś na transmisję seminarium FRL
Dzisiejsze seminarium Forum Rozwoju Lokalnego tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Zapraszamy od godz. 10.00 na transmisję z Tarnowa.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego
23 i 24 lutego 2023 roku Związek Miast Polskich organizuje w Tarnowie wyjątkowe wydarzenie – dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” złożoną z uroczystej Gali fi...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy na seminarium FRL
24 lutego zapraszamy na kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, które tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Będzie ono częścią dwudniowej k...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego – REJESTRACJA DO 10 LUTEGO
Do jutra, 10 lutego, trwa rejestracja na dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania”. To wyjątkowe spotkanie, poświęcone partycypacji społecznej, odbędzie się 23 i 2...

Partnerzy