Samodzielność energetyczna gmin – zapis wideo seminarium FRL

Gospodarka komunalna Opublikowano: 02.12.2022
Samodzielności energetycznej gmin poświęcone było seminarium z cyklu Forum Rozwoju Lokalnego, na które zaprosił Związek Miast Polskich wraz z firmą ABRYS. Temat okazał się niezwykle interesujący – w spotkaniu online uczestniczyło ponad 470 osób.

W związku z rosnącym znaczeniem rozwoju lokalnych polityk energetycznych Związek Miast Polskich zorganizował kolejne tej jesieni seminarium poświęconych tej tematyce. Seminarium wprowadzające do cyklu na temat polityk energetycznych miast pt.  „Transformacja energetyczna polskich miast – nowe wyzwania i szanse” odbyło się w siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju w Warszawie w dniu 27 października br. (relacja i materiały są dostępne TUTAJ ). Z kolei o odzysku energii z odpadów rozmawialiśmy podczas konferencji zorganizowanej przez firmę ABRYS pt. „Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii”, która odbyła się w dniach 22 - 24 listopada w Gdańsku (relacja TUTAJ).

Tym razem Związek zaprosił przedstawicieli miast 1 grudnia na spotkanie online, którego organizatorem była firma ABRYS. Nasze seminarium było połączone z konferencją „Samodzielność Energetyczna Gmin”, której ZMP był patronem merytorycznym.

- Ostatnio koncentrujemy się na temacie samowystarczalności energetycznej samorządów – mówi Zdzisław Czucha, doradca Związku Miast Polskich.- Dotąd energia zawsze była ważna w działaniach miast, ale dziś jest kluczowa; staje się dobrem rzadkim – drogim i trudno dostępnym.

W trakcie spotkania zostały poruszone najistotniejsze tematy dotyczące efektywnego gospodarowania energią, korzyści i ograniczeń w użytkowaniu komunalnej floty wodorowej oraz sposobów wykorzystania zasobów komunalnych w celach energetycznych. Uczestnicy rozmawiali także o inwestycjach energetycznych z udziałem gmin, wykorzystaniu i modernizacji aktualnych źródeł energii oraz OZE jako drodze do samodzielności energetycznej samorządów.

Konferencja adresowana była przede wszystkim do samorządowców odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, inwestycje, ochronę środowiska, finanse samorządowe oraz do szeroko pojętej branży komunalnej, energetycznej i ciepłowniczej, a także instytucji zainteresowanych inwestycjami w ramach PPP czy w innej formule prawnej, przy wykorzystaniu majątku gmin.

Uczestnicy spotkania, dzięki niezwykle bogatemu programowi wystąpień i udziałowi wielu prelegentów, otrzymali „bombę” wiedzy, pełny pakiet informacji na temat różnych możliwości i rozwiązań związanych z samowystarczalnością energetyczną gmin.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo seminarium:

CZ.1

cz.2

Przypominamy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Pozostałe aktualności

Transport i mobilność miejska
Zrównoważona mobilność miejska – relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Temat mobilności miejskiej dotyczy wszystkich, którzy zajmują się miastami i w nich mieszkają. Wyzwaniem jest dziś organizowanie owej mobilności w sposób zrównoważony. O tym rozmawiano podczas osta...
Inne
Jak wspomagać społeczność lokalną w czasie kryzysu – rekomendacje Włocławka
W grudniu 2022 r. Włocławek zakończył program „Ciepło Cię widzieć". Była to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom rekomendacje,...
Transport i mobilność miejska
O zrównoważonej mobilności miejskiej – zapraszamy na transmisję seminarium FRL online
Zrównoważona mobilność miejska będzie tematem kolejnego seminarium online zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. Początek spotkania online 26 stycznia o godz...
Transport i mobilność miejska
O zrównoważonej mobilności miejskiej - zapraszamy na seminarium FRL
Zrównoważona mobilność miejska będzie tematem kolejnego seminarium online zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Inne
Trwa ocena zgłoszeń do konkursu „Samorządowy Lider Zarzadzania 2022”
Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2022 - Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie” dotyczy inicjatyw i działań podejmowanych przez miasta, które mają poprawić komunikację z mieszkańcami o...
Gospodarka komunalna
Jak reagować na kryzys energetyczny i klimatyczny w mieście – relacja z seminarium FRL
W jaki sposób komunikować się z mieszkańcami w czasach kryzysu energetycznego? Dlaczego warto pójść drogą transformacji energetycznej? Po co zatrudniać energetyka miejskiego? – o tym m.in. rozmawia...

Partnerzy