Samodzielność energetyczna gmin – zapis wideo seminarium FRL

Gospodarka komunalna Opublikowano: 02.12.2022
PLANSZA_OGOLNA.jpg
Samodzielności energetycznej gmin poświęcone było seminarium z cyklu Forum Rozwoju Lokalnego, na które zaprosił Związek Miast Polskich wraz z firmą ABRYS. Temat okazał się niezwykle interesujący – w spotkaniu online uczestniczyło ponad 470 osób.

W związku z rosnącym znaczeniem rozwoju lokalnych polityk energetycznych Związek Miast Polskich zorganizował kolejne tej jesieni seminarium poświęconych tej tematyce. Seminarium wprowadzające do cyklu na temat polityk energetycznych miast pt.  „Transformacja energetyczna polskich miast – nowe wyzwania i szanse” odbyło się w siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju w Warszawie w dniu 27 października br. (relacja i materiały są dostępne TUTAJ ). Z kolei o odzysku energii z odpadów rozmawialiśmy podczas konferencji zorganizowanej przez firmę ABRYS pt. „Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii”, która odbyła się w dniach 22 - 24 listopada w Gdańsku (relacja TUTAJ).

Tym razem Związek zaprosił przedstawicieli miast 1 grudnia na spotkanie online, którego organizatorem była firma ABRYS. Nasze seminarium było połączone z konferencją „Samodzielność Energetyczna Gmin”, której ZMP był patronem merytorycznym.

- Ostatnio koncentrujemy się na temacie samowystarczalności energetycznej samorządów – mówi Zdzisław Czucha, doradca Związku Miast Polskich.- Dotąd energia zawsze była ważna w działaniach miast, ale dziś jest kluczowa; staje się dobrem rzadkim – drogim i trudno dostępnym.

W trakcie spotkania zostały poruszone najistotniejsze tematy dotyczące efektywnego gospodarowania energią, korzyści i ograniczeń w użytkowaniu komunalnej floty wodorowej oraz sposobów wykorzystania zasobów komunalnych w celach energetycznych. Uczestnicy rozmawiali także o inwestycjach energetycznych z udziałem gmin, wykorzystaniu i modernizacji aktualnych źródeł energii oraz OZE jako drodze do samodzielności energetycznej samorządów.

Konferencja adresowana była przede wszystkim do samorządowców odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, inwestycje, ochronę środowiska, finanse samorządowe oraz do szeroko pojętej branży komunalnej, energetycznej i ciepłowniczej, a także instytucji zainteresowanych inwestycjami w ramach PPP czy w innej formule prawnej, przy wykorzystaniu majątku gmin.

Uczestnicy spotkania, dzięki niezwykle bogatemu programowi wystąpień i udziałowi wielu prelegentów, otrzymali „bombę” wiedzy, pełny pakiet informacji na temat różnych możliwości i rozwiązań związanych z samowystarczalnością energetyczną gmin.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo seminarium:

CZ.1

cz.2

Przypominamy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Pozostałe aktualności

Gospodarka komunalna
KONKURS_EDYCJA_2023_www__1280___720_px_.png
KONKURS „SAMORZĄDOWY LIDER ZARZĄDZANIA 2023”
Do 11 września można składać zgłoszenia do konkursu pn.„Transformacja energetyczna miast dla osiągnięcia neutralności klimatycznej i podniesienia jakości życia”, który organizuje ZMP wraz z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych .
Gospodarka komunalna
20221213-ZMP-ZTE-35m.jpg
Jak reagować na kryzys energetyczny i klimatyczny w mieście – relacja z seminarium FRL
W jaki sposób komunikować się z mieszkańcami w czasach kryzysu energetycznego? Dlaczego warto pójść drogą transformacji energetycznej? Po co zatrudniać energetyka miejskiego? – o tym m.in. rozmawiano podczas ostatniego seminarium FRL.
Gospodarka komunalna
FRL_www__1_.png
Jak reagować na kryzys klimatyczny i energetyczny w mieście
O komunikacji kryzysowej i modelach reagowania na kryzys klimatyczny i energetyczny w mieście mówić będziemy 13 grudnia podczas kolejnego seminarium online z cyklu Forum Rozwoju Lokalnego.
Gospodarka komunalna
seminarium_FRL_1_12-www.png
O samodzielności energetycznej gmin – zapraszamy dzisiaj na seminarium FRL
W związku z rosnącym znaczeniem rozwoju lokalnych polityk energetycznych Związek Miast Polskich organizuje kolejne z cyklu seminariów Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconych tej tematyce.
Gospodarka komunalna
grafika_FRL_www_FINAŁ.jpg
O odzyskiwaniu energii z odpadów – zapraszamy na seminarium FRL
W związku z rosnącym znaczeniem rozwoju lokalnych polityk energetycznych, ZMP organizuje specjalny cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem zapraszamy na spotkanie dotyczące termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
Gospodarka komunalna
MicrosoftTeams-image.png
Transformacja energetyczna polskich miast – relacja z seminarium FRL
Strategicznemu tematowi transformacji energetycznej polskich miast było poświęcone specjalne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Było to pierwsze z kilku spotkań, jakie ZMP zorganizuje dla miast na ten temat w najbliższych kilku tygodniach.

Partnerzy