Wizyta studyjna Pińczowa w Płońsku

Inne Opublikowano: 30.07.2021
Display dsc 0074
Pińczów i Płońsk dowodzą siły partnerstwa i współpracy, pokazując, że doświadczenia nie można kupić, ale w Związku Miast Polskich można je wymieniać.

Przedstawiciele Pińczowa, na zaproszenie burmistrza Płońska, odbyli dziś wizytę studyjną na Mazowszu. Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa i przedstawiciele pińczowskich spółek komunalnych spotkali się z Andrzejem Pietrasikiem, burmistrzem Płońska i Henrykiem Zienkiewiczem, przewodniczącym Rady Miejskiej. Obejrzeli prezentację poświęconą najważniejszym inwestycjom realizowanym w Płońsku - „Budowie ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”, rewitalizacji rynku i budowie „Domu dobrej pamięci” - muzeum dwóch narodów, polskiego i żydowskiego.


Goście z Pińczowa zapoznali się również z funkcjonowaniem dwóch spółek miejskich - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Płońsku i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej poznali funkcjonowanie płońskiej sortowni, oczyszczalni ścieków, biogazowni, a także stacji uzdatniania wody. Odwiedzili też Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które w 2007 r. zostało nagrodzone tzw. Oskarem Środowiska - ENERGY GLOBE.
Nagroda trafiła do Płońska za kompleksową modernizację systemu ciepłowniczego miasta. Polegała ona na przebudowie ciepłowni węglowej na źródło ciepła bazujące na skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej uzyskiwanej ze spalania zrębków drzewnych.

W drodze powrotnej, prowadzącej po zakątkach Sochaczewa - również miasta członkowskiego ZMP, oprowadził gości inicjator spotkania, Jerzy Żelichowski, doradca partnerstw Związku Miast Polskich i, jak widać, kreator nowych partnerstw.

Przypomnijmy, Płońsk prezentował swoje doświadczenia podczas seminariów Forum Rozwoju Lokalnego, z którymi można zapoznać się wchodząc na stronę: https://forumrozwojulokalnego.pl/dobre-praktyki/208
Tym razem, już nie online, a w ramach wizyty studyjnej, zdecydował się podzielić swoim doświadczeniem z Pińczowem. 

Takie oddolne inicjatywy lubimy i zachęcamy do kontynuowania tej dobrej praktyki naszych miast.

http://www.pgk.plonsk.pl/
https://www.pecplonsk.pl/

Pozostałe aktualności

Finanse lokalne i polityka inwestycyjna
Thumb 1 3 frl sem23 www
O funduszach unijnych i KPO - zapraszamy na seminarium FRL
Co przyniesie KPO? Jak przygotować się do pozyskania funduszy unijnych? Tym tematom poświęcone będzie najbliższe seminarium online dla miast zorganizowane przez Związek w cyklu Forum Rozwoju Lokalnego
Gospodarka w obiegu zamkniętym
Thumb 1 3 frl sem22
Transformacja energetyczna miast – relacja i zapis wideo seminarium FRL
Po raz drugi już Związek zorganizował seminarium FRL na temat transformacji energetycznej. Obecnie bowiem przed miastami stoją ogromne wyzwania w zakresie energetyki, ochrony środowiska i klimatu.
Gospodarka w obiegu zamkniętym
Thumb 1 3 frl sem22
Po raz drugi o transformacji energetycznej miast – zapraszamy na transmisję seminarium FRL
Zapraszamy na transmisję drugiego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego poświęconego transformacji energetycznej miast. Początek 9 września o godz. 10.
Gospodarka w obiegu zamkniętym
Thumb 1 3 frl sem22
Po raz drugi o transformacji energetycznej miast – zapraszamy na seminarium FRL
Samorządy muszą obecnie szukać rozwiązań w obszarze odnawialnych, czystych i zielonych technologii. Dlatego zapraszamy na drugie już seminarium FRL poświęcone transformacji energetycznej miast.
Inne
Thumb 1 3 logo zmp 2
Komunikat ZMP
Zarząd ZMP obradujący w Mielcu – na wniosek miast biorących udział w II etapie Programu MFiPR „Rozwój Lokalny” – ocenił sposób i prze­bieg procedury rozstrzygnięcia naboru i ogłoszenia jego wyników.
Inne
Thumb 1 3  man0508
Miasta i doradcy ZMP rozpoczynają wdrażanie Planów Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego
Znamy już zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. MFiPR poinformowało, że 29 miast otrzyma łącznie ponad 102 mln euro.

Partnerzy