Z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Związku Miast Polskich

Opublikowano: 22.06.2022
Kom_bezpiecze_stwa-2.jpeg
Negatywna opinia wobec pomysłu MF w zakresie rozszerzenia uprawnień straży gminnych oraz wymiana pomysłów i praktyk na temat organizacji bezpiecznego wypoczynku – to m.in. tematy posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP.

Spotkanie odbyło się w Dolsku, 20 i 21 czerwca 2022 r. w formule hybrydowej zgodnie z zapowiadanym porządkiem obrad.

W posiedzeniu stacjonarnie wzięli udział przedstawiciele: Częstochowy, Płońska, Torunia, Wrocławia, Zgierza, Starogardu Gdańskiego, Ełku, Swarzędza, Suwałk, Świdnicy, Wołomina, zdalnie: Płocka, Kołobrzegu, Krakowa. W spotkaniu wzięła również udział Pani Barbara Wierzbińska, Burmistrz Miasta Dolska.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji, Artur Hołubiczko, powitał uczestników, przypomniał proponowany porządek obrad i udzielił głosu Pani Burmistrz Dolska, która przybliżyła walory miasta.

1.Przewodniczący Komisji poinformował uczestników, że do spotkania z ministrem SWiA Maciejem Wąsikiem nie doszło.
Dwa dni wcześniej minister odwołał spotkanie. Nowego terminu nie zaproponowano. W związku z powyższym Przewodniczący Komisji przekazał uczestnikom projekt pisma, które zostanie przekazane ministrowi w trakcie spotkania z prośbą o ewentualne uwagi.

2. Uczestnicy Komisji negatywnie zaopiniowali pomysł Ministerstwa Finansów w zakresie rozszerzenia uprawnień straży gminnych do prowadzenia postępowań dotyczących niektórych wykroczeń karno-skarbowych. Ustalono, że Komisja przedstawi w tej sprawie stanowisko Zarządowi ZMP.

3. Wymieniono rozwiązania, pomysły, propozycje, dzielono się dobrymi praktykami w zakresie organizacji dzieciom i młodzieży bezpiecznych wakacji.

4. Wymieniono rozwiązania, pomysły, propozycje, podzielono się dobrymi praktykami w zakresie organizacji i zabezpieczenia miejskich imprez masowych itp. w okresie wakacyjnym.

5. Dokonano analizy przebiegu i wpływu pandemii koronawirusa na bezpieczeństwo i porządek publiczny w miastach.
O ile pandemia miała wpływ na zmniejszanie statystyk w omawianej sferze, to jednak wywołała nieobliczalne szkody w innych obszarach: edukacji, gospodarce, kondycji psychicznej społeczeństwa.

6. Omówiono przykłady pomocy niesionej walczącej Ukrainie oraz uchodźcom chroniącym się w polskich miastach. Pomoc, niesiona przez polskie miasta i ich społeczności lokalne jest ogromna i nie daje się przecenić.

7. Przyjęto wniosek komendanta Piotra Kubczaka ze Swarzędza dot. zmiany art.15 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym i propozycję zmiany legislacyjnej dot. zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie dostępu do CEPIK i Krajowego Punktu Kontaktowego. Ustalono, że stanowiska Komisji zostaną przekazane Zarządowi ZMP z prośbą o dalsze procedowanie.

8. Ustalono wstępnie, że kolejne spotkanie Komisji odbędzie się w pierwszej połowie października we Wrocławiu.

Załączniki:
Propozycja zmiany legislacyjnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP dotycząca zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie dostępu do CEPIK i Krajowego Punktu Kontaktowego
Stanowisko Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw
Wniosek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP w sprawie zmiany art.15 ust.3 Prawa o ruchu drogowym

Partnerzy