Rola przedsiębiorczości rodzinnej w rozwoju miast – prezentacje i relacja wideo

Rozwój gospodarczy Opublikowano: 03.12.2020
Display frl sem13 grafika 1
O znaczeniu firm rodzinnych dla rozwoju miast oraz o ich wpływie na kapitał społeczny i tożsamość wspólnot lokalnych rozmawiali uczestnicy seminarium na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju miast.

Związek Miast Polskich zorganizował trzynaste już seminarium on-line z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce” w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. 3 grudnia br. uczestnicy spotkania rozmawiali o roli przedsiębiorczości rodzinnej w rozwoju miast.

Zamiarem organizatorów seminarium było podkreślenie, jak ważną rolę pełni przedsiębiorczość rodzinna w wymiarze lokalnym i jak ważne jest jej wspieranie i rozwój. Firmy rodzinne przyczyniają się nie tylko do wysokich dochodów dla rodziny i samorządu, ale również do zatrzymania odpływu młodych mieszkańców. Wzmacniają też kapitał społeczny i tożsamość lokalnej wspólnoty. 

- Dziś znów wchodzimy z tematyką seminarium FRL w obszar rozwoju gospodarczego – mówił otwierając spotkanie Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP. 

Z rozwojem gospodarczym wiąże się naturalny podział ról. Jednostki samorządu terytorialnego mają tworzyć warunki, infrastrukturę, zachęty do rozwoju działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy natomiast tworzą miejsca pracy, tworzą dobrobyt. To praca w sektorze gospodarczym powoduje, że gros podatków spływa, dzięki czemu mogą funkcjonować samorządy i świadczyć usługi publiczne. 

- Myśląc o rozwoju gospodarczym ważne jest, by umiejętnie wykorzystywać i zasoby zewnętrzne, i wewnętrzne – mówił T. Potkański.- Od 30 lat tworzymy warunki do rozwoju gospodarczego dla inwestorów zewnętrznych, od blisko 20 lat wykorzystujemy fundusze unijne, a mamy jeszcze jeden niewystarczająco doceniany zasób, jakim są przedsiębiorcy lokalni. 

Wśród nich prawdopodobnie największą grupą są przedsiębiorcy rodzinni. Ten podsektor ma swoją specyfikę, swoje problemy. Dla samorządów najważniejszą cechą jest to, że jest to ta grupa przedsiębiorców, która jest zakorzeniona w społeczności lokalnej. Jak mówiła podczas seminarium Aneta Nasternak, zastępca prezydenta Starachowic, firmy rodzinne czują miasto, zależy im na rozwoju miasta znacznie bardziej niż inwestorom zewnętrznym.
- Rodzinne biznesy mają bardzo stabilizujący wpływ na gospodarkę lokalną – zwracał uwagę w swojej prezentacji Tomasz Kayser, doradca sektorowy Związku Miast Polskich. – Nie są nastawione na szybki zysk, raczej na długookresowy rozwój i ciągłość funkcjonowania. Nieprawdziwe stereotypy sprawiają, że dziś przedsiębiorcy unikają nazywania się firmami rodzinnymi. Wiąż jednak aktualne jest przekonanie, że stanowią one „szkołę przedsiębiorczości”

Podsektor rodzinnych przedsiębiorstw ma swoje problemy. Tym, o którym mówi się ostatnio najwięcej, jest kwestia sukcesji; w licznych badaniach bowiem młodzi ludzie deklarują, że nie chcą kontynuować tradycji rodzinnego biznesu swoich rodziców i zamierzają szukać pracy w dużych międzynarodowych korporacjach. Jak przyznała podczas seminarium prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Ewa Sobkiewicz, nie do końca firmy rodzinne czują wsparcie z różnych stron, gdzie każdy powinien rozumieć, że to sól tej ziemi, że rodzinni przedsiębiorcy swoje firmy zbudowali w Polsce po to, by przysparzać jej nie tylko dochodu, ale i potencjału rozwojowego.

Uczestnicy spotkania poznali wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi i przedsiębiorców w ramach Programu „Rozwój lokalny”. O tym, jak wyniki badań i analiz wpłynęły na ocenę zmian sytuacji społeczno-ekonomicznej miasta, jakie potencjały i deficyty lokalne uwidoczniły, jakie konsekwencje tych zmian uświadomiły i jakie działania zainicjowały mówili samorządowcy ze Starachowic, Zabrza i miasta Rydułtowy. Przedstawicielka Urzędu Miasta Gdyni opowiedziała o przykładach inicjowania współdziałania i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej w wymiarze lokalnym.

Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z seminarium oraz do zapoznania się z prezentacjami prelegentów (w załączeniu)

Przypomnijmy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Zapraszamy do zapoznania się z ogólną koncepcją FRL, nagraniami oraz innymi materiałami z poprzednich spotkań na nowym serwisie internetowym FRL - http://www.forum-rozwoju-lokalnego.pl/.

Załączniki:
Program seminarium
Tomasz Kayser, ZMP
Rola firm rodzinnych w Andaluzji
Mariola Grodnicka
Zbigniew Pluta, ZMP
Andrzej Sobczyk, ZMP
Mariola Bolisęga, Rydułtowy
Aneta Nasternak, Starachowice
Krzysztof Lewandowski, Zabrze
Janusz Szewczuk, ZMP
Magdalena Urban, Gdynia

Pozostałe aktualności

Finanse lokalne i polityka inwestycyjna
Thumb 1 3 frl sem23 www
O funduszach unijnych i KPO - zapraszamy na seminarium FRL
Co przyniesie KPO? Jak przygotować się do pozyskania funduszy unijnych? Tym tematom poświęcone będzie najbliższe seminarium online dla miast zorganizowane przez Związek w cyklu Forum Rozwoju Lokalnego
Gospodarka w obiegu zamkniętym
Thumb 1 3 frl sem22
Transformacja energetyczna miast – relacja i zapis wideo seminarium FRL
Po raz drugi już Związek zorganizował seminarium FRL na temat transformacji energetycznej. Obecnie bowiem przed miastami stoją ogromne wyzwania w zakresie energetyki, ochrony środowiska i klimatu.
Gospodarka w obiegu zamkniętym
Thumb 1 3 frl sem22
Po raz drugi o transformacji energetycznej miast – zapraszamy na transmisję seminarium FRL
Zapraszamy na transmisję drugiego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego poświęconego transformacji energetycznej miast. Początek 9 września o godz. 10.
Gospodarka w obiegu zamkniętym
Thumb 1 3 frl sem22
Po raz drugi o transformacji energetycznej miast – zapraszamy na seminarium FRL
Samorządy muszą obecnie szukać rozwiązań w obszarze odnawialnych, czystych i zielonych technologii. Dlatego zapraszamy na drugie już seminarium FRL poświęcone transformacji energetycznej miast.
Inne
Thumb 1 3 dsc 0074
Wizyta studyjna Pińczowa w Płońsku
Pińczów i Płońsk dowodzą siły partnerstwa i współpracy, pokazując, że doświadczenia nie można kupić, ale w Związku Miast Polskich można je wymieniać.
Inne
Thumb 1 3 logo zmp 2
Komunikat ZMP
Zarząd ZMP obradujący w Mielcu – na wniosek miast biorących udział w II etapie Programu MFiPR „Rozwój Lokalny” – ocenił sposób i prze­bieg procedury rozstrzygnięcia naboru i ogłoszenia jego wyników.

Partnerzy