Za nami II etap projektu predefiniowanego

Inne Opublikowano: 29.11.2020
pocztowka.jpg
270 warsztatów, 1700 sesji doradczych, wdrożenie 12 narzędzi – to tylko niektóre z liczb podsumowujących nasze działania w II. etapie projektu predefiniowanego, wspierającego program "Rozwój Lokalny".

Najważniejszym efektem II etapu prowadzonego od 2019 roku przez ZMP projektu szkoleniowo-doradczego dla samorządów „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju” są złożone przez miasta do końca października 2020 r. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 54 wnioski projektowe. Obecnie trwa proces ich oceny formalnej.

Przypominamy, że rolą tzw. projektu predefiniowanego realizowanego przez ZMP jest wspieranie MFiPR, będącego operatorem grantowego Programu „Rozwój lokalny”. Miasta w nim uczestniczące będą mogły zdobyć środki finansowe z puli 102 mln euro na zgłoszone we wnioskach przedsięwzięcia.

Ze wsparciem doradców

II etap projektu polegał m.in. na pracy 54 doradców miast (praktyków samorządowych oraz profesjonalnych doradców) zatrudnionych przez ZMP do pomocy Zespołom Miejskim, które przygotowywały wnioski do Programu „Rozwój lokalny”, opierające się na wypracowanej nowej ścieżce rozwoju oraz Planach Rozwoju Lokalnego (PRL) i Planach Rozwoju Instytucjonalnego (PRI). W Zespołach tych utworzonych w 54 miastach pracowały 1532 osoby (średnio na miasto było to 28 osób), w tym 230 partnerów społecznych.

Doradcy miast uczestniczyli m.in. w pracach nad diagnozą społeczno-ekonomiczną oraz analizą wykonalności finansowej dochodowości zaproponowanych projektów PRL i PRI. Korzystali z 12 narzędzi, przygotowanych w I etapie projektu, które miały na celu wspieranie zintegrowanego zarządzania terytorialnego czy partycypacji mieszkańców w JST. W ponad 50 miastach zastosowano następujące instrumenty: Monitor Rozwoju Lokalnego (MRL), Narzędzie do oceny strategii w oparciu o MRL, Narzędzie do mapowania interesariuszy, Narzędzie do badań i konsultacji młodzieży, Narzędzie do pogłębionej analizy obszarów, Matrycę Logiczną Projektu, Matryce GROW i Arkusze diagnostyczne rozwoju instytucjonalnego.

Warsztaty, szkolenia, opracowania

Doradcy miejscy zorganizowali 270 warsztatów dotyczących przygotowania Planu Rozwoju Lokalnego. Wzięły w nich udział 1423 osoby, w tym 1053 pracowników samorządowych. Natomiast w warsztatach dotyczących wsparcia rozwoju instytucjonalnego administracji lokalnej przygotowanych przez doradców uczestniczyło 1322 urzędników samorządowych. Szkolenia na temat zapewnienia wysokiej jakości udziału społeczeństwa w procesie kształtowania nowej ścieżki rozwoju przeprowadzono w 46 miastach. Uczestniczyło w nich 995 osób.

Dostarczono łączenie 2734 usługi doradcze, w tym 514 sesji doradczych na miejscu w miastach, 1186 sesji doradczych oclone (telekonferencji) i 520 warsztatów szkoleniowych (z tego 169 w wersji online). W wydarzeniach tych uczestniczyło 17213 osób (średnio 313 osób na miasto). W całym procesie doradczym brało udział 3300 osób (unikalnych użytkowników), w tym 1129 partnerów społecznych.

Doradcy ZMP przyczynili się do powstania 781 merytorycznych opracowań, w tym m.in. 353 raportów z analiz i badań oraz 249 wkładów do dokumentów planistycznych. Doradcom pomagali przedstawiciele Zespołów Horyzontalnych oraz Doradcy Sektorowi. W ramach 12 Zespołów Horyzontalnych udokumentowano realizację 272 działań czy usług wspierających ich pracę w miastach. Były to m.in.: spotkania z JST online, warsztaty i szkolenia dla JST, spotkania doradcze oraz prace analityczne. Wsparcie 20 Doradców Sektorowych, wśród których znaleźli się specjaliści posiadający wiedzę w dziedzinach kluczowych dla sukcesu projektu, było udzielane 135 razy w postaci analiz czy raportów dla JST, recenzji dokumentów JST i instrukcji stosowania narzędzi.

Wysokie oceny respondentów

Na zakończenie tego etapu projektu przeprowadzono pod koniec września 2020 r. badanie ankietowe wśród przedstawicieli miast, które biorą udział w projekcie. Odpowiedziało na ankietę 271 osób, co stanowi 31% z 884 członków Zespołów Miejskich.

Dotychczasowy przebiegu projektu predefiniowanego pozytywnie oceniło 80% respondentów (w tym 23% odpowiedzi „bardzo dobrze”), a pracę Doradców Miast - 86% uczestników badania (w tym 49% opinii „bardzo dobrze”). Przeciwnego zdania było zaledwie 5% badanych. Natomiast spotkania warsztatowo-szkoleniowe zorganizowane w miastach przez doradców ZMP otrzymały pozytywną ocenę od 85% ankietowanych (w tym 43% opinii „bardzo dobrze”). 3% respondentów wybrało ocenę „raczej źle”. 87% respondentów stwierdziło, że projekt pozwolił na dobre zdiagnozowanie problemów i potencjałów rozwojowych, a 85% pozytywnie oceniło nową ścieżkę rozwoju wyznaczoną w oparciu o diagnozę.

Projektowi predefiniowanemu w tym czasie towarzyszyły również liczne działania promocyjne i edukacyjne (w tym 12 edycji seminariów w ramach Forum Rozwoju Lokalnego). Trwała także praca OECD nad raportem „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce” i narzędziem do samooceny dla JST, w ramach komponentu projektu, mającego dostarczyć know-how oraz rekomendacje dotyczące efektywności prowadzenia polityki rozwoju oraz wzmacniania potencjału instytucjonalnego JST w Polsce.

W załączeniu Prezentacja.

(jp)


Załączniki:
Prezentacja danych - koniec II etapu

Pozostałe aktualności

Inne
www_urząd_w_chmurze.png
Urząd w chmurze - darmowy webinar
ZMP wraz z Ministerstwem Cyfryzacji oraz MFiPR zapraszają na darmowy webinar, w ramach Forum Rozwoju Lokalnego, dla zainteresowanych rozwiązaniami chmurowymi mogącymi wspierać pracę urzędu miasta. Zarezerwuj sobie termin: 13.09.
Inne
Tarnów_-_składanie_kwiatów.jpg
ZMP pamięta o Ukrainie w Tarnowie
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a delegacja złożyła kwiaty pod tablicą hotelu Bristol.
Inne
Włocławek-podsuma_Ciepło_cię_widzieć.jpg
Jak wspomagać społeczność lokalną w czasie kryzysu – rekomendacje Włocławka
W grudniu 2022 r. Włocławek zakończył program „Ciepło Cię widzieć". Była to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom rekomendacje, jakie wypracowano w trakcie realizacji projektu.
Inne
WWW_SL_2.png
Trwa ocena zgłoszeń do konkursu „Samorządowy Lider Zarzadzania 2022”
Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2022 - Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie” dotyczy inicjatyw i działań podejmowanych przez miasta, które mają poprawić komunikację z mieszkańcami oraz zwiększyć ich zaangażowanie w rozwój lokalny.
Inne
SAT_3.jpg
eSAT wkracza do samorządów!
Już od listopada Związek Miast Polskich udostępnia oprogramowanie (eSAT) do samooceny dla polskich jednostek samorządowych autorstwa OECD. Dzięki samoocenie m.in. można dokonać przeglądu obecnych procedur i zintegrować proces zarządzania rozwojem.
Inne
DSC_0074.JPG
Wizyta studyjna Pińczowa w Płońsku
Pińczów i Płońsk dowodzą siły partnerstwa i współpracy, pokazując, że doświadczenia nie można kupić, ale w Związku Miast Polskich można je wymieniać.

Partnerzy