Jak sprostać wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu – prezentacje i zapis wideo seminarium FRL

Neutralność klimatyczna miast Opublikowano: 23.10.2024
2024-11-12_141730.png
Jak sprostać wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu? Jakie są doświadczenia miast szwajcarskich w tej dziedzinie? O tych kwestiach rozmawiano podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

W jaki sposób miasta mogą dostosować się do zmian klimatycznych i radzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się ze zmianami klimatu – to bardzo ważny i aktualny temat także dla samorządów. Dlatego Związek Miast Polskich zorganizował 18 października br. specjalne seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego poświęcone tej problematyce. Do udziału w nim w sposób szczególny zaprosił przedstawicieli miast średnich, które ubiegają się o udział w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast, ale także zainteresowanych tą tematyką samorządowców i pracowników z wszystkich urzędów miejskich.

- W ramach naboru trwającego naboru, który został przedłużony do 16 stycznia 2025, ta tematyka jest bardzo istotna w projektowaniu przez miasta rożnego typu działań - nie mogą one mieć negatywnego wpływu na środowisko. Dodatkowo jest to temat, który strona szwajcarska w trwającym naborze potraktowała bardzo priorytetowo jeżeli chodzi o obszary i cele tematyczne – przypomniała podczas spotkania Małgorzata Zalewska, zastępca dyrektora Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Cliff Hammer, dyrektor Biura Programu Szwajcarskiego w Ambasadzie Szwajcarii w Polsce podkreślił, że zmiany klimatu już obecnie wpływają na życie Polaków i życie Szwajcarów. Miasta z jednej strony mają swój udział w powstawaniu tych zmian produkując ok. trzy czwarte globalnych emisji, ale z drugiej strony są swego rodzaju hubami, centrami specjalizującymi się w innowacyjnych rozwiązaniach. -Mam nadzieję, że ta wymiana doświadczeń będzie inspiracją zwłaszcza dla naszego Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast – powiedział.

Podczas seminarium miasta szwajcarskie pokazały, w jaki sposób radzą sobie ze zmianami klimatu. Zaprezentowany został pilotażowy program dotyczący adaptacji do zmian klimatu, który objął 50 miast w Szwajcarii. O strategiach klimatycznych szwajcarskich miast i konkretnych przykładach z tego programu mówiła podczas seminarium FRL Valentina Nesa z EBP Schweiz AG, liderka projektu dotyczącego łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu. Przedstawiciele miast Aarau i Uster opowiedzieli o ochronie klimatu i działaniach adaptacyjnych prowadzonych przez te miasta.

W części dotyczącej polskich doświadczeń zaprezentowana została realizowana od dłuższego czasu polityka klimatyczna Warszawy.

Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP podkreśla, że doświadczenia miast szwajcarskich są bardzo pouczające. – Miasta szwajcarskie funkcjonują w trochę innych warunkach niż miasta polskie, ponieważ kraj jest w zdecydowanej większości górzysty. Te warunki geograficzne, w ślad za którymi podążają także określone wyzwania klimatyczne, spowodowały, że miasta szwajcarskie od lat muszą się mierzyć o wiele bardziej namacalnie z wyzwaniami, z których części my nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wiemy jak dobrze zorganizowana została w Szwajcarii gospodarka komunalna dzięki temu, że miasta muszą dostosować się do tych trudnych, choć także pięknych, warunków geograficznych, a w ślad za tym też klimatycznych.

Także polskie miasta już od jakiegoś czasu zajmują się przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatycznych. Starają się to robić m.in. poprzez transformację energetyczną czy rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. Mamy już w Polsce ciekawe doświadczenia - z tymi z Warszawy na czele - zintegrowanego podejścia do tych wyzwań.

Zachęcamy do obejrzenia zapisu całego seminarium oraz do zapoznania się z prezentacjami pod tekstem.


Webinar prowadzony był przez doradców ZMP w ramach Projektu (Komponentu) predefiniowanego pod nazwą „Wsparcie miast w efektywnym wykorzystaniu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy” w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast dofinansowanego przez Fundusze Szwajcarskie wspierające zmniejszanie różnic gospodarczych w Unii Europejskiej i budżet państwa.

Załączniki:
Miasta szwajcarskie i strategie klimatyczne: założenia i konkretne przykłady z programu pilotażowego dotyczącego adaptacji do zmian klimatu
Polityka klimatyczna Warszawy
Ochrona klimatu i działania adaptacyjne miasta Aarau
Ochrona klimatu i działania adaptacyjne miasta Uster

Pozostałe aktualności

Neutralność klimatyczna miast
grafika_www.png
Miasta wobec zmian klimatu. Zapraszamy na seminarium FRL
Jak sprostać wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu? Jakie są doświadczenia miast szwajcarskich w tej dziedzinie? Porozmawiamy o tym podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Neutralność klimatyczna miast
Hydrogen.png
Węgiel przyszłości – technologie wodorowe szansą dla samorządów
Wodór robi w dzisiejszym świecie coraz większą karierę. Tzw. zielony wodór jest wykorzystywany jako paliwo, stosowany do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Może mieć szerokie zastosowanie w samorządach.
Neutralność klimatyczna miast
grafa-frl-N1-WWW-1920x1080.jpg
Nowe standardy zarządzania w sektorze komunalnym - PREZENTACJE i NAGRANIE
ZMP zorganizował dla miast kolejne seminarium FRL. Mówiono na nim o przygotowaniu sektora komunalnego do standardów zarządzania zrównoważonym rozwojem (ESG) zgodnych z nowymi regulacjami prawnymi. Publikujemy PREZENTACJE i NAGRANIE!
Neutralność klimatyczna miast
pilaaa.jpg
Dobre praktyki transformacji energetycznej w miastach
Podczas konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią” w Pile, pokazano ciekawe doświadczenia polskie, niemieckie i norweskie. Udostępniamy prezentacje!
Neutralność klimatyczna miast
foto-FRL-1_Kamil.jpg
Transformacja energetyczna na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Grudniowe Forum Rozwoju Lokalnego, które odbyło się 7 grudnia br. w Pile, było częścią międzynarodowej konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią”.
Neutralność klimatyczna miast
www.jpg
Transformacja energetyczna na seminarium FRL – zapraszamy do udziału online!
Już jutro, 7 grudnia, zapraszamy na Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem seminarium odbędzie się w Pile i będzie częścią międzynarodowej konferencji poświęconej transformacji energetycznej. Zapraszamy do udziału online w wydarzeniu!

Partnerzy