Mieszkalnictwo i dziedzictwo poprzemysłowe – relacja i zapis wideo seminarium FRL

Mieszkalnictwo Opublikowano: 10.06.2022
ZASOBY MIAST były tematem seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Było to czwarte już spotkanie organizowane przez Związek Miast Polskich w ramach przygotowań do Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się już wkrótce w Katowicach.

Było to już czwarte seminarium online organizowane przez Związek Miast Polskich w ramach cyklu seminariów Forum Rozwoju Lokalnego (FRL) poświęconego przygotowaniu polskich miast do udziału w jedenastym Światowym Forum Miejskim (WUF11). Przypominamy, że wydarzenie to odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach, w dniach 26-30 czerwca 2022 roku.

Cykl seminariów FRL przygotowujących do WUF11 ma na celu przybliżenie przedstawicielom miast głównych kwestii, wokół których zorganizowane są tegoroczne obrady Światowego Forum Miejskiego. Dzięki tym spotkaniom chcemy zidentyfikować i przedyskutować najważniejsze kwestie, jakie mogą zostać zaprezentowane przez reprezentantów polskich miast, jak również wyłowić i dobrze przygotować osoby, które być może uda nam się zgłosić jako ZMP do różnych wydarzeń tematycznych na samym Światowym Forum Miejskim w czerwcu br.

Seminarium odbyło się 9 czerwca br. i było transmitowane ze studia w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Tym razem Związek zaprosił do rozmowy o ZASOBACH MIAST, a więc mieszkalnictwie i dziedzictwie poprzemysłowym. Obie te dziedziny, a szczególnie zasoby mieszkaniowe, są w przekonaniu organizatorów spotkania, jednym z najważniejszych filarów rozwoju miast w Polsce.

Gospodarzem tego seminarium był Wałbrzych, który jest modelowym przykładem przebudowy (w tym rewitalizacji) miasta, nastawionej na wykorzystywanie zasobów lokalnych w warunkach koniecznej restrukturyzacji. Historia Wałbrzycha to historia wielkiej zmiany: na przestrzeni 500 lat miasto zmieniło się z przemysłowego, górniczego, zanieczyszczonego w miasto zielone, które od nowa już zbudowało swoją nową tożsamość. Punkt startu w przypadku Wałbrzycha był zdecydowanie trudniejszy niż miało to miejsce w większości polskich miast.

- „Historia wielkiej zmiany” – to nie tylko hasło, ikona przemian, które się tu dzieją. „Wielka zmiana” jest sensem wielkiego projektu nie tylko w wymiarze czysto materialnym. Jest również częścią wielkiego projektu społecznego, gospodarczego, środowiskowego. Miasto wielkiej zmiany oznacza, że piszemy to nasze ukochane miasto na nowo. To też określenie, w jakim kierunku mamy się rozwijać – mówił podczas seminarium Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

- Wałbrzych to miasto udanej rewitalizacji rozumianej jako działania zintegrowane, które dotyczą nie pojedynczych obiektów albo nawet kwartałów, a wszystkich zasobów miasta. Tutaj myśli się o ożywieniu różnych obszarów, modernizacji, a także o nadaniu im zupełnie nowych funkcji. Rewitalizacja bowiem to bynajmniej nie jest interwencja kryzysowa, ale jest to sposób na rozwój - powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Podczas spotkania swoje doświadczenia zaprezentowali przedstawiciele także innych miast. Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika opowiedział o rybnickim sposobie na radzenie sobie z problemem wyludniania się centrum miasta, rosnącej liczby pustostanów i wynikających z tego problemów z bezpieczeństwem. Rybnik sięgnął po doświadczenie niemieckiego miasta Kemnitz, które wyludniło się w sposób dla polskich miast póki co niewyobrażalny: z 300 tys. mieszkańców zostało tu ich 200 tysięcy. Niemcy stworzyli program, który pozwala potraktować zdegradowane zasoby mieszkaniowe jako kapitał rozwojowy. Taką samą drogą podąża Rybnik.

Grażyna Szotkowska, Prezes Szczecińskiego TBS opowiedziała o aktywnej polityce mieszkaniowej prowadzonej przez władze Szczecina, o celowanych projektach mieszkaniowych oraz gospodarowaniu historycznym zasobem.

Z kolei o problemach z wykorzystaniem zdegradowanych terenów pokolejowych opowiedział podczas spotkania prezydent Leszna, Łukasz Borowiak. Choć wielu miastom udało się pozyskać od PKP budynki dworców kolejowych, a nawet tereny leżące wokół nich, to jednak wiele miast – tak jak Leszno – choć ma opracowane i dopracowane koncepcje zagospodarowania tych terenów, terenów zdegradowanych, nieprzynoszących żadnych dochodów, a nawet skażonych, to jednak nie może dojść do stosownych porozumień ze spółkami PKP reprezentowanymi przez często zmieniających się kolejnych ich dyrektorów. W efekcie tego tereny te, leżące w strategicznych często częściach miast, nie tylko straszą przyjeżdżających do nich podróżnych, ale hamują rozwój społeczności lokalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami pokazanymi podczas spotkania (poniżej w załączeniu).

Zapis wideo całego seminarium

;list=PLl2hbQNrn21CvtPvCII2Vc1zmB-wvM2ar&index=3


Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego. (epe)


Załączniki:
Wałbrzych - miasto wielkiej zmiany
Zasoby mieszkaniowe jako podstawa do prowadzenia aktywnej polityki mieszkaniowej - Wałbrzych
Aktywna polityka mieszkaniowa Szczecina
Różne ścieżki wykorzystania obiektów i terenów poprzemysłowych w Zabrzu
Dziedzictwo poprzemysłowe Wałbrzycha
Zagospodarowanie terenu pokolejowego przy ulicy Towarowej jako element rewitalizacji Leszna

Pozostałe aktualności

Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Komunikacja–partycypacja–współzarządzanie. Relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Miasta, które są liderami w dziedzinie zarządzania i partycypacji mieszkańców– to główni bohaterowie Forum Rozwoju Lokalnego, które 24 lutego odbyło się w Tarnowie. Rozmawialiśmy o dialogu, włączen...
ZMP pamięta o Ukrainie w Tarnowie
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a ...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy dziś na transmisję seminarium FRL
Dzisiejsze seminarium Forum Rozwoju Lokalnego tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Zapraszamy od godz. 10.00 na transmisję z Tarnowa.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego
23 i 24 lutego 2023 roku Związek Miast Polskich organizuje w Tarnowie wyjątkowe wydarzenie – dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” złożoną z uroczystej Gali fi...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy na seminarium FRL
24 lutego zapraszamy na kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, które tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Będzie ono częścią dwudniowej k...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego – REJESTRACJA DO 10 LUTEGO
Do jutra, 10 lutego, trwa rejestracja na dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania”. To wyjątkowe spotkanie, poświęcone partycypacji społecznej, odbędzie się 23 i 2...

Partnerzy