Dwudniowej konferencji, zorganizowanej przez Związek Miast Polskich, nad którą patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, towarzyszyło ogłoszenie laureatów i finalistów konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023” oraz właśnie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
- Dzisiaj skupiamy się na transformacji energetycznej w kontekście smart city, a więc miasta inteligentnego, takiego, które potrafi pozyskiwać i skutecznie rozwijać nowoczesne technologie, miasta, które podejmuje decyzje w oparciu o konkretne informacje – mówił podczas spotkania Tomasz Kayser, doradca sektorowy ZMP.
Spotkanie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w Pile. Piła aspiruje do roli miasta-lidera w zakresie transformacji energetycznej ze szczególnym wykorzystaniem wodoru. Województwo Wielkopolskie natomiast w kwietniu tego roku przyjęło Strategię Rozwoju Wielkopolski Wodorowej.
Podczas seminarium FRL rozmawiano m.in. o samowystarczalności energetycznej z wykorzystaniem Zielonej Energii. W tej części spotkania doświadczenia norweskiego miasta Bodo zaprezentował Petter Olsen Bertheussen.
Wieloletni prezydent Piły (obecnie poseł na Sejm), dr Piotr Głowski omówił transformację energetycznej jakiej dokonały w ostatnich latach władze tego miasta, z wykorzystaniem wodoru. O tym, jak można efektywnie wykorzystywać wodór w gospodarce komunalnej opowiedział Stefan Franke reprezentujący niemiecki powiat Marburg-Bidenkop. Uczestnicy seminarium wysłuchali także prezentacji na temat wykorzystania energii jądrowej w procesach transformacyjnych w miastach, a Jacek Bogusławski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zaprezentował i omówił Wielkopolską Strategię Wodorową.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo całego seminarium. W załączeniu znajdują się także prezentacje pokazane podczas spotkania.
Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.
Na szerszą relację z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zapraszamy do najbliższego wydania Miesięcznika „Samorząd Miejski”. (epe)