Festiwal Re:tradycja w Lublinie

Festiwal |
Lubin-festiwal.jpg
Autor zdjęcia: lublin.eu

- Nazwa Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy, i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu. Podobnie jak profesor Piotr Grochowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostrzegamy, że „tradycja jest dynamiczna, jest procesem. Polegała i polega na twórczej adaptacji dziedzictwa, które otrzymujemy. Nie jest «reanimacją», a raczej «REwitalizacją», polegającą na wybraniu poszczególnych elementów dawnych kultur i nadaniu im nowej funkcji. To sprawia, że stają się one żywym elementem tradycji współczesnej” – wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu.

Odwiedzający festiwal nadal będą mieć możliwość spotkania z autentycznymi rzemieślnikami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji.

Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej.

W trakcie Re:tradycji kultura tradycyjna prezentowana jest zarówno w swoich formach autentycznych, jak i formach wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirującymi się folklorem.

Więcej informacji