Literacki Sopot

Festiwal |
Sopot_literacki.jpg

Festiwal Literacki Sopot po raz 12.

To nie będzie łatwa rozmowa. 12. edycja festiwalu Literacki Sopot, poświęconego literaturze i kulturze niemieckiej, odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia w Sopocie.

Willa Jünckego, siedziba Goyki 3 Art Inkubatora, organizatora Festiwalu i Park na Goyki staną się festiwalowym centrum. Oprócz spotkań Nogaś w Parku, pokazów filmów, Sztuki na Literackim, odbędą się tam także audycje Ptasiego Radia, warsztaty, Literacki dla Dzieci, gra miejska, dyżury tłumaczek i tłumaczy, śniadanie na trawie. W pozostałych lokalizacjach festiwalowych w Sopocie odbędą się spotkania, debaty, targi książki, wydarzenie teatralne.

Tegoroczna, dwunasta edycja festiwalu Literacki Sopot stała się dla nas prawdziwym wyzwaniem – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu i Goyki 3 Art Inkubatora. – Jak bowiem odnieść się do trudnych, naznaczonych okrucieństwem II wojny światowej, relacji pomiędzy Polakami i Niemcami? Jak uniknąć patosu czy żalu, jak wreszcie „przeczytać” współczesne Niemcy? Kiedy w polskiej przestrzeni publicznej zaczęło się pojawiać coraz więcej przepełnionych nienawiścią i nawołujących do rozliczeń komunikatów polskich polityków, zrozumiałyśmy, że niemiecka edycja jest potrzebna, aby wznieść się ponad i w spokoju porozmawiać. Skomplikowana historia naszego sąsiedztwa do dziś budzi wiele emocji i kontrowersji. Liczymy jednak na to, że dobra literatura pomoże spojrzeć na polsko-niemieckie relacje z większym dystansem i zrozumieniem – dodaje Cichocka.

Zsuzsa Bánk, Erica Fisher, Ulrich Hub, Harald Jähner, Arne Jysch, Jovana Reisinger, Antje Rávik Strubel to niemieccy goście i gościnie, którzy przyjadą do Sopotu. Z kolei Nina Wähä, szwedzka autorka, zapowie przyszłoroczną edycję festiwalu Literacki Sopot, poświęconą regionowi bałtyckiemu.

Spotkania autorskie odbędą się także ze znakomitymi polskimi pisarzami i pisarkami, m.in. tegoroczną laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Anną Goc w nowym paśmie „My”, rozmowie społeczności, wspólnocie pojedynczych jednostek umieszczonych w konkretnych granicach. W tym paśmie odbędą się także spotkania z Szymonem Opryszkiem, Mikołajem Grynbergiem i Katarzyną Michalczak. Krzysztof Varga, Dyba i Adam Lachowie, Włodzimierz Nowak i Barbara Piórkowska to z kolei goście i gościnie również nowego pasma „Powroty”, czyli rozmowach z autorami i autorkami książek wydanych jakiś czas temu, a do których warto wrócić. Z kolei o swoich debiutach opowiedzą Małgorzata Żarów, Dawid Iwaniec, Natalia Szostak i Aleksandra Tarnowska.

Więcej informacji